Jak czytamy w komunikacie, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku wraz z funkcjonariuszami Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku w ramach wspólnego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie zatrzymali sześć osób. Do zatrzymań doszło na terenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

CBA podaje, że zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z procederem prania brudnych pieniędzy polegającym na legalizacji środków pochodzących z oszustwa poprzez nabycie diamentów za ponad 5,5 mln zł, pojazdów samochodowych, transfer środków pomiędzy rachunkami bankowymi, a także wypłat z bankomatów. Zatrzymanemu adwokatowi przedstawiono również zarzut utrudniania postępowania karnego poprzez udzielenie pomocy w ukrywaniu się podejrzanemu w sprawie, który był poszukiwany listem gończym.

Po przedstawieniu zarzutów i złożeniu wyjaśnień przez podejrzanych prokurator zastosował wobec pięciu podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego oraz zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, natomiast wobec zatrzymanego adwokata, zgodnie z postanowieniem sądu Rejonowego Lublin-Zachód, zastosowano izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci aresztowania na okres trzech miesięcy.

CBA wyjaśnia, że czynności są "konsekwencją tegorocznych zatrzymań w styczniu 2023 r. w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym, dotyczącym oszustwa przy jednoczesnym powoływaniu się na wpływy w jednej z agencji rządowych w celu nakłonienia osób zajmujących się sprawami majątkowymi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z województwa mazowieckiego do niekorzystnego rozporządzania mieniem w kwocie przekraczającej 8 mln zł".

Czytaj więcej

Poznański adwokat podejrzany o wyłudzenia z depozytu sądowego