Zarzuty mają związek z śledztwem prowadzonym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Warszawie i Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu w sprawie posługiwania się podrobionymi dokumentami i w oparciu o nie wszczynania procedury egzekucyjnej w celu odzyskania nieistniejących w rzeczywistości zobowiązań. Chodziło o środki, zgromadzone na rachunkach depozytowych sądów, które nie mogły zostać wypłacone uprawnionym osobom i podmiotom.

Czytaj więcej

Radca prawny z Wrocławia zatrzymany przez CBA ws. wyłudzenia 300 tys. zł z depozytu sądowego

Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne, tym sposobem prawnicy uzyskali na przestrzeni kilku lat ok. 2 milionów złotych oraz usiłowali uzyskać dalsze 0,5 mln złotych. Działania te opierały się na znajomości praktyki sądowej w postępowaniach dotyczących środków przechowywanych na rachunkach depozytowych, a jednocześnie na wykorzystywaniu luk w procedurze egzekucyjnej.

W ostatnich dniach zarzuty w tej sprawie usłyszał poznański adwokat. Podejrzanemu przedstawiono zarzut pomocnictwa do oszustwa i sfałszowania dokumentów w celu wyłudzenia ponad 110 000 zł z depozytu sądowego.

W śledztwie dotychczas przedstawiono zarzuty 9 osobom, w większości radcom prawnym z terenu Wrocławia.