KRK: kolejny brutalny atak na komornika sądowego

Wczoraj, około godziny 18.00, niezidentyfikowany mężczyzna pojawił się przed jedną z kancelarii w Piotrkowie Trybunalskim. Głośno i w wulgarnych słowach żądał rozmowy z innym Komornikiem o bardzo podobnym nazwisku, prowadzącym kancelarię w tym samym mieście - podała Krajowa Rada Komornicza.

Publikacja: 01.12.2022 12:29

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Jak relacjonuje samorząd na swojej stronie internetowej, komornik, który przebywał właśnie z córką w lokalu mieszkalnym położonym nad kancelarią, zszedł sprawdzić co się dzieje. Próbował uspokoić napastnika, tłumacząc, że kancelaria jest nieczynna, a on sam nie jest osobą, o którą chodzi. Rozwścieczony mężczyzna wybił ostrym narzędziem, prawdopodobnie nożem, szybę w drzwiach kancelarii. Komornikowi udało się w końcu wystraszyć napastnika, który zbiegł.

O sprawie zawiadomiona została Policja oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawcy nie ujęto.

Przebieg zdarzenia, do którego doszło w kancelarii potwierdziła asp. szt. Izabela Gajewska z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim. - Przyjęliśmy zgłoszenie o zakłóceniu miru domowego oraz uszkodzeniu mienia. Na miejscu dokonano oględzin i prowadzone jest postępowanie, które ma na celu ustalenie sprawcy - dodała policjantka.

Krajowa Rada Komornicza zwraca uwagę, że jest to kolejna w ostatnich dniach napaść na komornika sądowego. - W dniu 18 listopada doszło do brutalnego ataku na Naszą Koleżankę Ewę Kochańską, Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie, która została zamordowana we własnej kancelarii przez dłużnika alimentacyjnego - czytamy w komunikacie. 

Zdarzenie wywołało gwałtowną reakcję w środowisku komorników sądowych, którzy w geście protestu na dwa dni zamknęli kancelarie, a przez tydzień nie przyjmowali interesantów.

Czytaj więcej

Po tragicznym ataku nożownika w Łukowie kancelarie komornicze będą zamknięte

Główną przyczyną tej tragedii, są w ocenie samorządu komorniczego hejt, agresja słowna i dezawuowanie pracy komorników. - Prasa, telewizja, a zwłaszcza media społecznościowe są wprost przepełnione językiem nienawiści, na który, jak mamy wrażenie, istnieje powszechne przyzwolenie - dodano w komunikacie.

Samorząd oczekuje stanowczej i natychmiastowej reakcji władz państwowych na każdy przejaw agresji wobec komorników sądowych i ich współpracowników. Domaga się też natychmiastowej reakcji Ministerstwa Sprawiedliwości i powołania Zespołu, z udziałem Przedstawicieli Samorządu komorniczego, który wypracuje rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo komornikom sądowym, asesorom i aplikantom komorniczym oraz pracownikom kancelarii.

Czytaj więcej

Dłużnik zaatakował nożem komornik sądową. 44-letnia prawniczka nie żyje
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"