Przypomnijmy, iż w wyniku ataku 42-letniego mężczyzny na kancelarię zmarła ugodzona nożem Ewa Kochańska - komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Pracownik jej kancelarii trafił do szpitala.

Czytaj więcej

Dłużnik zaatakował nożem komornik sądową. 44-letnia prawniczka nie żyje

Jak czytamy na stronie Krajowej Rady Komorniczej, samorząd jest "głęboko poruszony tragedią i brutalnym atakiem na naszą Świętej Pamięci Koleżankę Ewę Kochańską Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie, która została zamordowana we własnej kancelarii przez jednego z dłużników".

KRK ma zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości z żądaniem stanowczej reakcji i podjęcia natychmiastowych działań, w celu zapewnienia komornikom bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności, które prowadzą w celu realizacji orzeczeń niezawisłych sądów. - Uważamy za absolutnie niedopuszczalne jakiekolwiek dezawuowanie naszej pracy, którą wykonujemy w imieniu Rzeczypospolitej i nie godzimy się na sytuację, w której komornicy sądowi są traktowani bez należnego im szacunku - pisze KRK.

W geście protestu przeciwko wszelkim przejawom agresji wobec komorników sądowych, asesorów, aplikantów i pracowników kancelarii komorniczych, w najbliższy poniedziałek oraz w dniu pogrzebu Ewy Kochańskiej, kancelarie komornicze pozostaną zamknięte i nie będą wykonywać żadnych czynności o charakterze zewnętrznym, jak na przykład, odbieranie poczty, dokonywanie przelewów, wydawanie zaświadczeń itp., a przez cały przyszły tydzień nie będą przyjmować stron postępowań.

- Działania te mają na celu zwrócenie uwagi na tę tragedię oraz na hejt, z jakim na co dzień spotykamy się w naszej pracy - wyjaśnia Krajowa Rada Komornicza. Poinformowała również, iż zawiadomi organy ścigania o treści komentarzy nacechowanych mową nienawiści, jakie pojawiły się w Internecie pod informacją o tej tragedii.