Ustawa o prokuraturze w Trybunale Konstytucyjnym

Adam Bodnar skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy o prokuraturze.

Publikacja: 19.04.2016 07:00

Ustawa o prokuraturze w Trybunale Konstytucyjnym

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

„Nadała ogromne uprawnienia politykowi. Minister sprawiedliwości może bezpośrednio wpływać na prowadzenie konkretnych spraw, decydować o zatrzymaniu, przeszukaniu i tymczasowym aresztowaniu" – pisze rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem, dając tak ogromne uprawnienia politykowi, ustawodawca nie zapewnił żadnych uprawnień jednostce, by mogła chronić swoje prawa i wolności. Za niekonstytucyjne uważa pięć elementów, w tym przepis, który nakazuje prokuratorom wykonywać polecenia ministra dotyczące konkretnych czynności procesowych w indywidualnych postępowaniach. —a.ł.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr