Ranking studenckich poradni prawnych 2022

Studenckie poradnie prawne w czasie pandemii świadczyły pomoc zdalnie. Teraz nie rezygnują z tej formy kontaktu.

Publikacja: 28.06.2022 18:56

Ranking studenckich poradni prawnych 2022

Foto: Adobe Stock

„Rzeczpospolita” już siódmy raz wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych prezentuje ranking studenckich poradni prawnych.

Na podium znalazło się 11 uczelni. Na pierwszym miejscu rankingu uplasowało się aż siedem klinik – Uniwersytet Warszawski, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Uniwersytet Opolski, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet w Białymstoku oraz Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Srebrny medal trafił do Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Trzecią lokatę zajęły Studencka Poradnia Prawna WPiA Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Liczby i kryteria

Liczyła się liczba studentów udzielających się w klinikach i to, jak wielu mają opiekunów. Znaczenie miało też, czy klinika prawa posiada status jednostki w strukturze wydziału (np. katedra, zakład, pracownia, laboratorium). Ważnym kryterium oceny była również kwestia działalności dodatkowej – m.in. organizacja konferencji poświęconych pomocy prawnej i nauczaniu prawa poprzez praktykę. Liczył się poprzedni rok akademicki.

– Ostatnie lata były dużym wyzwaniem. Pandemia mocno ograniczyła dostęp do usług świadczonych przez poradnie. Wiele z nich jednak poradziło sobie z tym problemem, uruchamiając pomoc zdalną. Ostatnie miesiące to kolejne ogromne wyzwanie, ponieważ kliniki prawa bez wahania przyjęły na siebie zobowiązanie także pomocy uchodźcom z Ukrainy – podsumowuje dr Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

Poradnie nie narzekają na brak pracy.

– Liczba porad udzielonych jest nieznacznie niższa niż w latach poprzednich. Największy odsetek spraw wpłynął do poradni zdalnie – relacjonuje dr Agnieszka Kwiecień-Madej z Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Najwięcej spraw wpłynęło z zakresu prawa karnego oraz prawa rodzinnego. Dzięki zaangażowaniu studentów kliniki prawa udało się zapisać trójkę dzieci z Ukrainy do najbliższej publicznej szkoły podstawowej. Udało się także ustalić opiekuna prawnego dla 12-letniej dziewczynki, która w wyniku konfliktu zbrojnego uciekła z Ukrainy – relacjonuje dr Magdalena Gołowkin-Hudała, kierownik Kliniki Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Wśród klientów przybyło nie tylko cudzoziemców, ale także osób młodych zgłaszających sprawy dotyczące seniorów.

– Okres pandemii wpłynął na mniejszą mobilność osób w podeszłym wieku, co spowodowało, że w trakcie roku akademickiego znacznie mniej starszych osób korzystało z usług poradni w porównaniu do lat poprzednich. Zwiększyła się liczba spraw kierowanych drogą elektroniczną, jednak w tym przypadku klientami poradni były osoby młode – mówi dr Aneta Biały, kierownik poradni prawnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Czytaj więcej

Ranking wydziałów prawa 2022: Zmiana na podium

Online to korzyści

Poradnie mimo lepszej sytuacji epidemiologicznej nie rezygnują z usług online.

– Pracujemy w trybie hybrydowym. Formularz, który klienci poradni mogą przesłać, zgłaszając sprawę online, jest dostępny w zasadzie z każdego miejsca, w którym mogą korzystać z internetu. Osoby, które w swoich miejscach zamieszkania nie mają dostępu do bezpłatnych porad prawnych, mogą dzięki możliwości działania poradni online z takiej pomocy nieodpłatnie skorzystać – zauważa dr Katarzyna Antolak-Szymanski, kierownik Centrum Dydaktycznego na Wydziale Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.

Pełne wyniki Rankingu wydziałów prawa „Rzeczpospolitej” 2022

Studenckie poradnie prawne

Studenckie poradnie prawne

Rzeczpospolita

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału