Rozstrzygnięcie ma znaczenie zwłaszcza dla dłużników, gdyż to oni je płacą, a tylko czasem wierzycieli.
Są też głosy, że VAT jest zawarty w samej opłacie – wtedy uderza w komorników i o 23 proc. zmniejsza ich przychód. Prawo nie określa tych kwestii wyraźnie. Wyjaśnił je natomiast minister finansów w interpretacji z 9 czerwca 2015 r., stwierdzając, że każdy komornik jest podatnikiem VAT. Ale spory się tylko nasiliły.
Tak było np. w sprawie egzekucji przeciwko Mirosławowi O., który skargą na czynności komornika zakwestionował zwiększoną o 23 proc. VAT opłatę i znalazł zrozumienie w Sądzie Rejonowym w Szczecinku, który ją o ten VAT zmniejszył. To postanowienie zaskarżył z kolei komornik, wskazując, że ani on, ani inne organy egzekucyjne nie mogą odstąpić od tej zasady, a komornik, który wykonuje funkcje publiczne, nie powinien ponosić tego ciężaru. Jedynym wyjściem jest więc pobieranie opłat z VAT.
Rozpatrując jego odwołanie, Sąd Okręgowy w Koszalinie powziął wątpliwości, które zawarł w pytaniach do Sądu Najwyższego: Czy opłaty egzekucyjne są podstawą opodatkowania VAT, a w związku z tym, są kwotami netto i nie obejmują samego podatku, który należy do nich doliczać i zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT obciążać strony postępowania egzekucyjnego jako konsumentów usług świadczonych przez komorników? Po drugie, czy spór na tym tle jest sprawą cywilną, która może podlegać rozpoznaniu sądu cywilnego.
Podobne pytanie złożył do SN nieco wcześniej SO w Białymstoku, tam chodzi o 8,4 tys. zł spornego VAT, a SO, rozpatrując zażalenie komornika, miał wątpliwości, czy jest uprawniony do zwiększenia opłaty komorniczej o VAT.