Obecna ustawa ma już prawie dziesięć lat, na dodatek trzeba ją dostosować do prawa unijnego i wyroków ETS. W szczególności chodzi o dopuszczanie do wykonywania zawodu rzecznika patentowego w Polsce obywateli państw Unii, którzy mają takie kwalifikacje potwierdzone w innym kraju. Ponieważ wymagana będzie od nich biegła znajomość nie tylko polskiego prawa, ale także języka, szacuje się, że na listę rzeczników patentowych wpisze się kilkudziesięciu cudzoziemców. Tylu też będzie mogło świadczyć usługi transgraniczne.
Nowelizacja rozszerza (co robiło już orzecznictwo sądowe) działalność rzeczników na sferę zwalczania nieuczciwej konkurencji, w tych sprawach zatem rzecznik może być pełnomocnikiem procesowym.
Zrezygnowano z wyliczenia podmiotów, którym rzecznicy mogą świadczyć pomoc (prawną i techniczną), zdefiniowano jednak, na czym ona polega.
Tak jak przy innych wolnych zawodach, nałożono na rzeczników obowiązek stałego doskonalenia zawodowego. Szczegóły ma określić Krajowa Rada Rzeczników Patentowych, inna rzecz, że wiele szkoleń już obecnie jest przeprowadzanych.
Uwzględniając unijne regulacje, dopuszczono reklamę w tej profesji.