To jeden z elementów poważnej reformy informatycznej sądownictwa cywilnego, a zwłaszcza egzekucji komorniczej.
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało właśnie projekt rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania tej nowej licytacji. Jak się uda, obejmie też w przyszłości licytacje nieruchomości. Licytacja elektroniczna na razie nie będzie obowiązkowa, poprosi o nią wierzyciel.
Obwieszczenie o licytacji, także zwykłej, komornik będzie ogłaszał co najmniej dwa tygodnie wcześniej na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.
– Nie ma jeszcze ostatecznej wersji rozporządzenia, istnieje więc ryzyko, że Krajowa Rada Komornicza nie wykona w ciągu czterech miesięcy tak poważnego systemu teleinformatycznego, choć zrobimy wszystko, żeby się udało – mówi „Rz" Rafał Fronczek, prezes KRK.
Wszystko w sieci
E-licytacje będą przypominać te na znanych portalach internetowych, z tym że są dokładniej regulowane. Osoba chcąca uczestniczyć w licytacji (zwana użytkownikiem systemu, drugim będzie komornik) musi założyć konto, a w tym celu złożyć wniosek do operatora sytemu, czyli KRK, elektronicznie za pomocą systemu albo przez wybranego komornika. Wejdzie na swoje konto za pomocą loginu i hasła.