O zadłużeniu szpitali dyskutowano w poniedziałek w Senacie. Była to konferencja poświęcona ważnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2019 r. o finansowaniu służby zdrowia.

Czytaj też:

TK: państwo ma finansować straty szpitali a nie samorząd województwa

Szpitale zadłużone na ponad 13,8 mld zł

TK uznał, że nie można nakładać na samorządy odpowiedzialności za straty podmiotów leczniczych. Na zmianę przepisów przewidział dla ustawodawcy 18 miesięcy. Według szacunków obecne zadłużenie szpitali sięga kwoty około 15 mld zł.

– Trybunał stanął nie tylko po stronie prawa, ale przede wszystkim pacjentów. To właśnie ich najbardziej dotyka niedofinansowanie służby zdrowia. Długie kolejki, brak dostępu do specjalistów to tylko niektóre ze skutków ubocznych obecnie funkcjonujących przepisów. Jeśli szpital ma stratę, a władze województwa chcą uniknąć jego likwidacji, muszą pokrywać tę stratę. A zatem wyręczać NFZ, który przekazuje szpitalom niewystarczające na funkcjonowanie środki, co w rezultacie generuje straty – podsumował wyrok TK marszałek Adam Struzik.

W Senacie rozmawiano nie tylko o problemach służy zdrowia, ale i o sposobie ich rozwiązania oraz o tym, w którym kierunku powinny pójść zmiany w przepisach. Konkluzja jest taka: potrzebna jest naprawa polskiego systemu służby zdrowia. Zmiana jednego przepisu to za mało.