Bibliotekarz z wykształceniem średnim
Młodszy bibliotekarz i bibliotekarz, czyli najniższe stanowiska w placówkach bibliotecznych będą do wzięcia przez osoby posiadające wykształcenie średnie, w dowolnym zakresie. Minister uznał, że dziś nie ma konieczności stawiania wymagań w zakresie kierunkowego wykształcenia w odniesieniu do tych stanowisk.
Starszy bibliotekarz z jakimkolwiek wykształceniem wyższym
Stanowisko starszego bibliotekarza będzie mogło zostać objęte przez osoby, które posiadają wykształcenie wyższe na poziomie studiów pierwszego stopnia i legitymują się trzyletnim stażem pracy. A zatem wobec starszego bibliotekarza zostanie zliberalizowany dotychczasowy wymóg przepracowania 4 lat i ukończenia studium bibliotekarskiego.
Bibliotekarz dyplomowany z jakimkolwiek tytułem magistra
W przypadku stanowisk bibliotekarzy dyplomowanych, jak i dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej rezygnowano z wymogu zdawania egzaminu w postępowaniu kwalifikacyjnym - na rzecz wymogu posiadania tytułu magistra lub równorzędnego.
Zdaniem projektodawcy zmiana dotycząca bibliotekarzy dyplomowanych ma przeciwdziałać bezrobociu wśród absolwentów, a jednocześnie wpłynąć na zwiększenie liczby bibliotekarzy dyplomowanych. Obecnie stanowiska takie są niezwykle rzadkie – zatrudnionych na nich jest zaledwie kilka osób na około 18 tys. bibliotekarzy pracujących w bibliotekach publicznych. Zniesiono jednocześnie wymóg dotyczący stażu pracy – wskazując, że było to kryterium mechaniczne, które nie gwarantowało jakościowego efektu wykonywanej pracy.
Projekt rozporządzenia ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił do konsultacji m.in. do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.