Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej oznacza pojawienie się granicy celnej, która obowiązuje nie tylko przedsiębiorców, ale też zwykłych podróżnych. Dotychczas można było przez kanał La Manche wozić nieograniczone ilości różnych towarów, ale od 1 stycznia 2021 r. pojawiły się ograniczenia, zwłaszcza dla wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Kto je przekroczy, naraża się na zapłatę cła, akcyzy i VAT. Celnicy raczej nie będą drobiazgowo kontrolowali wszystkich, ale do bagażu mają prawo zajrzeć.

Podróżujący z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej samolotem albo promem mogą zabrać w bagażu osobistym towary warte do 430 euro, a jeśli jadą tunelem pod La Manche – do 300 euro. Do tego limitu nie wlicza się napojów alkoholowych i tytoniowych przywożonych przez podróżnego, który ukończył 17 lat.

Czytaj też: Brexit: zmiany ważne dla podróżnych od 1 stycznia 2021 r.

W transporcie lotniczym lub morskim można zabrać do bagażu 200 papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar i 250 g tytoniu do palenia. W transporcie drogowym i kolejowym te normy są niższe i wynoszą 40 sztuk papierosów, 20 cygaretek, 10 cygar i 50 g tytoniu do palenia.

Co do alkoholi, to bez względu na rodzaj transportu z Wielkiej Brytanii można przywieźć 1 litr alkoholu (o mocy powyżej 22 proc., 2 litry słabszych alkoholi (do 22 proc.), 4 l wina niemusującego i 16 l piwa.

W podróży w drugą stronę, tj. do Zjednoczonego Królestwa, limity ustanowiono nieco inaczej. Wartość bagażu podróżnego poza wyrobami alkoholowymi i tytoniowymi nie może przekroczyć 390 funtów brytyjskich (270 funtów w podróży prywatnym samolotem lub łodzią).

Limity tytoniowe i alkoholowe są dostępne – podobnie jak w przywozie do Unii Europejskiej – dla osób od 17 lat wzwyż. Jednak brytyjskie limity są wyższe. Można przywieźć – niezależnie od środka transportu – 200 papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar, 250 g tytoniu do palenia. Limity alkoholowe są następujące: alkohole powyżej 22 proc. – 4 litry, o mocy do 22 proc. – 9 litrów, a poza tym 18 litrów wina niemusującego i 42 litry piwa.

Czytaj też:

Brexit: biznesowe życie według nowych regulacji

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Handel bez myta, ale z formalnościami

VAT: nowe porządki smukłe i niekompletne

Praca na Wyspach nie dla każdego

Umowa daje nam więcej, niż mogliśmy się spodziewać

Szybka ekstradycja pod znakiem zapytania

Polskie prawo jazdy honorowane w Wielkiej Brytanii

Był czas na dostosowanie pozwoleń na obrót brytyjskimi lekami