Katowice: Nowy terminal pasażerski na lotnisku, więcej miejsc parkingowych

Katowicki port lotniczy Katowice Airport zostanie mocno rozbudowany. Wart ponad półtora miliarda złotych program inwestycyjny zaprezentowała spółka Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL).

Publikacja: 07.02.2024 07:24

Terminal lotniska w Katowicach

Terminal lotniska w Katowicach

Foto: Frees, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Przedsięwzięcie zaplanowane na lata 2024-2028 pozwoli na zwiększenie liczby obsługiwanych przez katowickie lotnisko, a także ruchu cargo. Ocenia się, że przyczyni się to do umocnienia roli Katowic jako komunikacyjnego hubu w regionie.

Z lotniska w Katowicach będzie korzystać 10 mln podróżnych rocznie?

Na decyzję o rozbudowie wpłynęły najnowsze prognozy ruchu lotniczego, opracowane przez zespół analityków GTL. Wynika z nich, że w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych. Natomiast granica 10 mln pasażerów ma zostać przekroczona około roku 2033. Obecna maksymalna przepustowość to 6 mln pasażerów rocznie.

Jesteśmy portem, który inwestuje chyba najwięcej wśród portów regionalnych. Stworzyliśmy nie tylko miejsce pracy dla 4,5 tys. osób

Artur Tomasik, prezes GTL

Jak informuje GTL, w ciągu czterech lat powstanie dwukondygnacyjny terminal pasażerski o powierzchni 49 tys. m2, będący głównym obiektem lotniska. Stanie na wschód od istniejących terminali pasażerskich, w najstarszej cywilnej części lotniska. Na poziomie zero znajdą się stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, hala przylotów oraz bagażownie. Na poziomie +1 ulokowana zostanie kontrola bezpieczeństwa, kontrola paszportowa, ponadto hala odlotów i strefa bramek wejściowych do samolotów, w części z rękawami. Terminal połączony będzie ze stacją kolejową „Pyrzowice Lotnisko” poprzez niespełna 300-metrowy tunel dla pieszych.

W 2028 r., po zakończeniu budowy pierwszej części nowego głównego terminala, powierzchnia infrastruktury pasażerskiej Katowice Airport ma wynosić 83 tys. m2, co umożliwi obsługę ok. 8 mln pasażerów. GTL planuje dalsze powiększenie terminalu, który będzie można rozbudowywać modułowo na wschód. Jak podaje serwis InfoAir, zapewniłoby to przepustowość do 15 mln pasażerów.

Razem z budową terminala, powstanie nowy układ drogowy. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się parking nr 2 pojawią się nowe strefy wjazdowa oraz wyjazdowa, drogi wewnętrzne oraz strefa kiss & fly. Pomiędzy stacją kolejową a terminalem głównym zlokalizowane zostanie multimodalne centrum przesiadkowe. Będą z niego korzystać nie tylko pasażerowie, ale także mieszkańcy gmin sąsiadujących z lotniskiem.

Ile miejsc parkingowych będzie czekać na korzystających z lotniska w Katowicach?

Rosnący ruch pasażerski wymusi budowę nowych parkingów. W końcu 2023 r. mogły pomieścić ok. 5,5 tys. samochodów. W siu najbliższych siedmiu lat GTL planuje budowę ok. 8 tys. nowych miejsc postojowych, z tego 6,5 tys. ma przypadać na parkingi terenowe, a 1,5 tys. miejsc ma być dostępnych w parkingu wielopoziomowym, położonym przy nowym rondzie (powstało w maju 2023 r.) i połączonym z terminalem głównym poprzez przeszklony pirs.

15 mln

Nawet tylu pasażerów rocznie mogłoby obsługiwać lotnisko w Katowicach po rozbudowie

W południowo-wschodniej części lotniska, w strefie cargo, powstanie drugi terminal towarowy o powierzchni ok. 10 tys. metrów. Po jego oddaniu roczna przepustowość infrastruktury terminalowej do obsługi ładunków w Katowice Airport sięgnie ok. 75 tys. ton.

Czytaj więcej

Katowice Airport bije kolejny rekord liczby pasażerów. Potrzebny nowy terminal

Przy bocznicy kolejowej portu lotniczego zaplanowano budowę multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw. Powstanie także bocznica kolejowa łącząca katowickie lotnisko z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem linii kolejowej nr 182 Zawiercie–Tarnowskie Góry.

- Jesteśmy portem, który inwestuje chyba najwięcej wśród portów regionalnych. Stworzyliśmy nie tylko miejsce pracy dla 4,5 tys. osób, ale też możliwości do rozwoju - w obsłudze pasażerów, obsłudze technicznej i obsłudze towarów. Wchodzimy też w nowy obszar działalności, czyli przeładunek i składowanie paliw i towarów – powiedział prezes GTL Artur Tomasik. Spółka planuje sfinansować przedsięwzięcie ze środków własnych, kredytu komercyjnego, podniesienia kapitału oraz dotacji z Unii Europejskiej.

W 2023 r. katowickie lotnisko obsłużyło rekordowe 5,61 mln pasażerów. To o przeszło jedna czwartą więcej niż rok wcześniej.

Przedsięwzięcie zaplanowane na lata 2024-2028 pozwoli na zwiększenie liczby obsługiwanych przez katowickie lotnisko, a także ruchu cargo. Ocenia się, że przyczyni się to do umocnienia roli Katowic jako komunikacyjnego hubu w regionie.

Z lotniska w Katowicach będzie korzystać 10 mln podróżnych rocznie?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024. Niektórzy kandydaci w II turze walczyli tylko ze sobą
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?