Do spotkania dojdzie po tym, jak papież wyraził sprzeciw wobec jednostronnej decyzji Stanów Zjednoczonych o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam swojej ambasady. Jak informuje turecka prasa, Franciszek wspierał także inicjatywy unieważnienia tej decyzji na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Erdogan i papież kilkakrotnie rozmawiali ze sobą na początku grudnia, gdy prezydent zaprosił papieża na nadzwyczajny szczyt Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC), która odbyła się w Stambule w czasie jerozolimskiego kryzysu.

Gazeta "Sabah" twierdzi, że na spotkaniu Erdogan planuje podkreślić potrzebę ochrony Jerozolimy jako "świętego miasta trzech religii" i będzie prosić o dalsze wsparcie Stolicy Apostolskiej w tej kwestii. Rozmówcy mają też omówić wydarzenia w Iraku i Syrii a także kwestie migracji.

Papież Franciszek złożył oficjalną wizytę w Ankarze pod koniec 2014 roku.

Po podróży do Watykanu, prezydent Erdogan wyruszy w dalszą trasę - do trzech krajów Ameryki Łacińskiej - Wenezueli, Brazylii i Paragwaju. Wizyty mają dotyczyć współpracy gospodarczej.