Zarobki, wolność i polityka

Płacę minimalną regulować może każdy rząd, ale mało który robi to dobrze.

Publikacja: 18.09.2018 21:00

Zarobki, wolność i polityka

Foto: Adobe Stock

Niezamierzoną konsekwencją płacy minimalnej jest wypychanie z rynku pracy części osób o najniższych zarobkach. Dlatego wymaga daleko idącej ostrożności – to wniosek z niedawnego raportu Lithuanian Free Market Institute. Tymczasem w Polsce proces ustalania płacy minimalnej jest wynikiem przetargu politycznego pomiędzy kolejnymi rządami, związkowcami i pracodawcami.

Głośna praca Jardim i in. z 2017 roku opisuje negatywne skutki wysokiej podwyżki płacy minimalnej w Seattle w 2016 roku. Część osób straciła pracę, a część była zmuszona pracować mniej godzin, w wyniku czego łączna liczba godzin pracy osób zarabiających stawki zbliżone do minimalnych spadła o 9%. Jednocześnie godzinowe płace osób, które pracę zachowały, wzrosły jedynie o 3% pomimo krótszych godzin pracy. W efekcie osoba, która zarabiała w okolicy płacy minimalnej przed podwyżką, straciła przeciętnie 1500 dolarów rocznego dochodu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!