Absolwent historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1979 r. zajął się kolportażem wydawnictw drugiego obiegu, w latach 1986–1989 był przedstawicielem Konsorcjum Wydawnictw Niezależnych w regionie. W stanie wojennym brał udział w strajku okupacyjnym w Lubelskich Zakładach Napraw Samochodowych.
Jeszcze w podziemiu współzakładał Fundusz Inicjatyw Społecznych (FIS), który w latach 1985–1990 wydał pięć serii znaczków i kilkanaście książek. „Wymyśliliśmy na przykład »Leksykon polskiej literatury emigracyjnej« (...) Trudno było książkę wydać, ale łatwo sprzedać, ludzie to chłonęli" – tak Andrzej Peciak wspominał o tamtym okresie w programie „Historia mówiona" Teatru NN w Lublinie.
Po tym jak w 1986 r. wydał serię znaczków poczty „Solidarność" na 40-lecie Instytutu Literackiego, Jerzy Giedroyc zaprosił go do Maisons-Laffitte. Od tamtej pory współpracował z Instytutem Literackim (IL). Nakładem wydawnictw FIS, a później UMCS wydał kilkadziesiąt książek i przedruków autorów związanych z „Kulturą", m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Józefa Czapskiego, Andrzeja Bobkowskiego, Leo Lipskiego.
Jest również pomysłodawcą i redaktorem „W kręgu paryskiej Kultury", wspólnego przedsięwzięcia Instytutu Książki i Instytutu Literackiego. Seria przypomina wartościowe publikacje, które ukazały się w „Kulturze" oraz nakładem IL.
Partnerem Głównym Nagrody jest Forum Ekonomiczne w Krynicy