



Aktualizacja: 16.12.2019 22:33 Publikacja: 16.12.2019 18:22
Foto: Adobe stock
Polski eksport rośnie w siłę! W 2022 roku jego wartość po raz pierwszy przekroczyła granicę 300 mld euro, osiągając 343,8 mld euro, czyli 1607 mld złotych. Tak dobry wynik to zasługa trafnych strategii polskich przedsiębiorców. Wielu spośród nich uczestniczyło w programach Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wsparcie dla polskich eksporterów jest kontynuowane i powinno przynieść kolejne sukcesy.
Polskie firmy potrafią doskonale radzić sobie na rynkach zagranicznych. Doskonałym tego dowodem są wyniki ubiegłorocznego eksportu, którego wartość wyniosła rekordowe 343,8 mln euro. Nasza gospodarka ma szansę na kolejne sukcesy, co dotyczy również małych i średnich przedsiębiorstw. Do rozwoju biznesu za granicą potrzebują one nie tylko strategii i kapitału, ale również rozpoznawalności. Właśnie na tym skupiają się programy promujące polski eksport, realizowane między innymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jakie możliwości otwierają się przed polskimi eksporterami?
Zrazy z gęsi, kacze udo z kluskami śląskimi, rolada wołowa, krem z pieczonej gęsi, serniki, szarlotki i bezy – to tylko niektóre dania, jakie przygotowały restauracje w całym kraju na Tydzień Kuchni Polskiej.
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje przedmiotem debat i gorących polemik. Oto Powstanie Warszawskie dzień po dniu.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z złożoności logistyki świątecznych łańcuchów dostaw. Święta to nie tylko tradycyjne, rodzinne posiłki, ale również prezenty czy dekoracje. Dostarczenie wszystkich tych produktów wymaga dodatkowej energii, w tym ropy naftowej, gazu i elektryczności.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował informator dotyczący szczepień przeciwko grypie, COVID-19 i pneumokokom. Jest tam wykaz aptek i przychodni, w których można przyjąć szczepionki. Fundusz podaje też, dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką.
"Czy w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, wykrywanych w testach w Polsce, Pani/Pana zdaniem powinien zostać przywrócony obowiązek zakładania masek w miejscach publicznych?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała nowe środki bezpieczeństwa dla leków zawierających pseudoefedrynę. Jest ona składnikiem popularnych preparatów na przeziębienie i alergie, gdyż obkurcza błonę śluzową u osób z katarem lub zapaleniem zatok.
Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają migreny. Neurolog podkreśla jednak, że nie zawsze ma to związek z hormonami. - Z moich obserwacji wynika, że najważniejszym czynnikiem jest styl życia oraz stres - mówi.
30 lekarzy specjalistów rozpocznie w ciągu dwóch lat pracę w podkarpackich szpitalach dzięki stypendium przyznanemu przez samorząd województwa.
Wyniki nowych badań wskazują, że samotność wpływa na fizjologię człowieka, a w efekcie może prowadzić m.in. do chorób układu sercowo-naczyniowego. Jedną z grup społecznych, której samotność najbardziej daje się we znaki, są młodzi rodzice.
Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podały nowe szacunki dotyczące liczby osób cierpiących w USA na zespół chronicznego zmęczenia.
Choć ministerstwo zachęca do szczepień, lekarze i aptekarze nie mogą zamówić preparatu. A pacjent zapisać się na szczepienie.
W 2019 roku zainteresowanie polityką było wysokie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a w 2023 roku – przed parlamentarnymi. Jak będzie wiosną?
Plan cięcia wydatków ma ponad 73 proc. Polaków. Zdecydowana większość do sklepów będzie chodzić z listą produktów i szukać ich głównie na promocjach.
Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu utrzymywać ani zerowego VAT na żywność, ani mrożenia cen energii dla wszystkich odbiorców. Nowy rząd powinien się z tym zmierzyć najpóźniej w drugiej połowie roku.
Rosjanie i Białorusini będą w Paryżu, bo według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie powinno się karać sportowców za postępowanie rządu, nawet jeżeli trwa wojna, a ich występy służą propagandzie.
W roku wyborów rząd PiS miał na głowie ważniejsze sprawy niż wymiana szefów państwowych firm. W większości z nich wcześniej zadbano już o dobrze płatne posady dla sprawdzonych ludzi.
Popularna platforma łącząca kierowców i pasażerów wygrała przetarg na obsługę Dworca Centralnego w Warszawie. Gigant już szykuje się do wdrożenia całkiem nowych usług.
Prawo i Sprawiedliwość cynicznie wprowadza Polaków w błąd – mówi Michał Kobosko, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.
Trzeci zbiornik w gazoporcie, wraz z budową nowych instalacji do cumowania statków, będzie gotowy do użytkowania w II kwartale przyszłego roku – mówi Marcin Chludziński, prezes Gaz-Systemu.
Dwa miesiące po wyborach Donald Tusk i nowa koalicja przygotowują się do objęcia rządów w Polsce. Wstępny plan działań na grudzień jest już gotowy.
Nowa koalicja odsłania karty odnośnie do podziału stanowisk poza jednym z najbardziej kluczowych. Jak słyszymy, wybór ma się dokonać spośród trzech nazwisk.
Maklerzy zauważyli ostatnio większą aktywność inwestorów indywidualnych na warszawskim parkiecie. Ale przyznają, że o przełomie jeszcze nie ma mowy.
Bycie państwem frontowym to nie tylko wydatki na zbrojenia, ale systemowy wysiłek i zaangażowanie całego społeczeństwa.
Wstępem do ostatecznej normalizacji była wymiana jeńców między Armenią i Azerbejdżanem. Ale oba państwa się też zbroją.
Na wdrożenie czekają m.in. przepisy o sygnalistach i prawach twórców. Dalsza zwłoka grozi karami.
Rodzinnym majątkiem nie trzeba dzielić się ze skarbówką. Musimy jednak pamiętać o formalnościach.
W przeciwieństwie do rządu PiS obecna koalicja nie napotyka na ograniczenia światopoglądowe w realizacji polityki europejskiej.
Każda władza – bez względu na to, kto ją sprawuje – bywa oporna w ujawnianiu informacji. Liczymy na więcej otwartości wobec mediów i wszystkich obywateli – mówi Paula Kłucińska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Od 24 lutego 2022 roku trwa wojna Rosji z Ukrainą. Kijów nie osiągnął zakładanych celów kontrofensywy i coraz bardziej obawia się, że zachodni sojusznicy są zmęczeni pomaganiem Ukrainie.
Chris Billam-Smith (19-1, 12 KO) nadal mistrzem świata w wadze junior ciężkiej. Na gali w Bournemout Brytyjczyk obronił pas WBO, pokonując Mateusza Masternaka (47-6, 31 KO) przez techniczny nokaut. Sędzia zdecydował się zakończyć starcie przed rozpoczęciem ósmej rundy z powodu urazu Polaka, który do momentu przerwania walki prowadził na kartach sędziowskich.
Javier Milei został zaprzysiężony na prezydenta Argentyny. Na marginesie uroczystości doszło do rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Węgier Viktorem Orbánem.
DHL Parcel dokonał pod Poznaniem jednej z największych w Polsce inwestycji branży kurierskiej, mając na względzie obsługę przesyłek zagranicznych. Konkurencja nie odpuszcza.
• Jak rozliczać firmową fotowoltaikę • Czy można ująć w kosztach dwa samochody? • MF: co z odliczaniem okupu dla hakerów • Jak wejść do KSeF i go przetestować? • Wnioski o wiążące interpretacje - co się zmienia 1 stycznia • Opłaty za szkolenia, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie a ZUS • Ważne terminy na ten tydzień
Zarzuty o niepłacenie podatków przez Huntera Bidena to amunicja w rękach republikanów w walce o Biały Dom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas