Z nieoficjalnych informacji wynika, że już w środę, 5 lutego, marszałek Elżbieta Witek może ogłosić decyzję o wyborach prezydenckich i ich terminie. Wszystko wskazuje na to, że I tura odbędzie się 10 maja. Druga – dwa tygodnie później.

Ustawowy termin ogłoszenia mija 6 lutego, w czwartek. Na ten moment czekają od tygodni sztaby i kandydaci. Po utworzeniu komitetów wyborczych (potrzebne jest tysiąc podpisów) rozpocznie się proces zbierania podpisów pod kandydaturami. Trzeba ich co najmniej 100 tysięcy. W 2015 roku ówczesny marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosił decyzję 4 lutego. Wtedy termin zbierania podpisów mijał 26 marca.

Ale nie tylko to wydarzy się w najbliższych dniach i tygodniach. Liczba zebranych podpisów będzie pierwszym sprawdzianem dla sztabów. Najmniej problemów będą mieć duże partie, przede wszystkim PiS i Platforma.

Politycy nie tracą więc czasu. W ostatnich dniach prekampanii wyborczej tempo zintensyfikowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. W ostatni weekend odwiedziła Londyn, gdzie odbyła serię spotkań z Polonią. W poniedziałek Kidawa-Błońska spotkała się w Warszawie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa trwała 45 minut, jak wynika z relacji naszych rozmówców, przebiegała w bardzo dobrej atmosferze. – Dobrze się rozumieli. Prezydent Macron wyraźnie liczy na to, że Polska będzie stawiać na Europę – mówi nasz informator. Dyskusja dotyczyła Unii Europejskiej po brexicie, przyszłości UE i przyszłości Trójkąta Weimarskiego. W środę kandydatka PO i Nowoczesnej ma z kolei zaplanowaną serię spotkań z wyborcami w Wielkopolsce. Ma odwiedzić m.in. gospodarstwo rolne i farmę fotowoltaiczną. W tym tygodniu mamy też poznać skład jej sztabu.

Politycy PiS deklarowali, że równolegle z pojawieniem się oficjalnego terminu wyborów i startu kampanii podany zostanie skład sztabu prezydenta Andrzeja Dudy. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie łączył wszystkie ośrodki decyzyjne w obozie władzy, a przede wszystkim Pałac Prezydencki i Nowogrodzką. Szefem ma być europoseł Joachim Brudziński, który odpowiadał też za kampanię parlamentarną PiS w 2019 roku. Ważną rolę ma pełnić też była premier i europosłanka Beata Szydło, która z kolei była szefową sztabu prezydenta Andrzeja Dudy w 2015 roku. Z nieoficjalnych informacji wynika też, że konwencja inagurująca kampanię Andrzeja Dudy może odbyć się w sobotę 15 lutego.

W ramach swoistej prekampanii wyborczej od wielu tygodni „w terenie" swoje wizyty odbywa Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat ludowców. W ostatnich dniach był to między innymi Lublin, Podlasie, Radom, Mazowsze i województwo pomorskie. Szefową sztabu Kosiniaka-Kamysza jest była dziennikarka Magdalena Sobkowiak.

Ogłoszenie terminu wyborów uruchomi też formalne zaplecze kampanii i ich finansowanie. Szef PO Borys Budka zapewnił, że jego partia wyda na kampanię 19 mln złotych, czyli maksymalną możliwą kwotę. Inny kandydat – Szymon Hołownia – deklarował, że jego kampania będzie finansowana za pomocą składek.