Lauder gratuluje ponownego wyboru na prezydenta i podkreśla, że podczas swojej pierwszej kadencji prezydent Duda wykazał się zrozumieniem wyzwań, przed którymi stoją Żydzi i "pracował nad poprawą relacji zarówno z polskimi, jak i międzynarodowymi społecznościami żydowskimi".

W liście Lauder zauważa, że "Polska jest ogromnym skarbcem historii Żydów" Dodaje, że prezydent Duda uznaje znaczenie  tysiącletniego dziedzictwa polskiego żydostwa oraz faktu, że polscy Żydzi wnieśli niezmierny wkład w Polskę, uczestnicząc w jej triumfach i tragediach.

Czytaj także: Plebiscyt na korzyść PiS

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) pisze, że docenia troskę Andrzeja Dudy o zachowanie Auschwitz-Birkenau, jako miejsca pamięci dla przyszłych pokoleń. Przypomniał słowa Dudy ze stycznia tego roku, z uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu. prezydent powiedział wówczas, że "ma przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło".

"Zachęcam prezydenta Dudę, by nadal wywiązywał się z tego zobowiązania, a także zadbał o to, by niszczenie polskich Żydów było badane i nauczane z obiektywizmem i spokojem, które stanowią podstawę poważnych badań historycznych" - napisał przewodniczący.

"Społeczności żydowskie w całej Europie, w tym w Polsce, bezpośrednio skonfrontowały się z niepokojącym odradzaniem się antysemityzmu. Prezydent Duda wypowiedział się przeciwko tej nienawiści i mamy nadzieję, że nadal będzie to robił" - czytamy w dalszej części listu.