Jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach po obu stronach w związku z najnowszymi atakami.

Celami ataków izraelskiego lotnictwa były drogi, obozy, w których szkolą się palestyńskie milicje, a także budynki mieszkaniowe - twierdzą świadkowie. Naloty miały być skoncentrowane na mieście Gaza.

W niedzielę atak Izraela na Gazę doprowadził do zniszczenia kilku domów, co miało skutkować śmiercią 42 osób, w tym 10 dzieci - podał resort zdrowia Strefy Gazy.

Tymczasem Hamas nadal regularnie wystrzeliwuje rakiety wymierzone w izraelskie miasta.

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, napisał na Twitterze, że "wszystkie strony muszą deeskalować napięcie". "Przemoc musi się skończyć natychmiast" - dodał po rozmowie z szefem MSZ Egiptu o konflikcie między Izraelem a Palestyńczykami.

Tymczasem premier Izraela, Beniamin Netanjahu zapowiedział kontynuowanie kampanii w Strefie Gazy "z pełną mocą", aby uniknąć przyszłych konfliktów z Hamasem rządzącym Strefą Gazy.

- Będziemy działać tak długo, jak potrzeba, aby przywrócić spokój i ciszę dla was, obywateli Izraela. Na to potrzeba czasu - powiedział Netanjahu w telewizyjnym orędziu.

Dotychczasowe działania Izraela miały doprowadzić do śmierci 197 osób w Strefie Gazy, w tym 58 dzieci i 34 kobiet. W Izraelu zginęło, w wyniku ostrzału rakietowego prowadzonego przez Hamas, 10 osób, w tym dwoje dzieci.

Hamas rozpoczął ataki rakietowe przeciwko izraelskim miastom po starciach do jakich doszło między izraelską policją a Palestyńczykami w rejonie Wzgórza Świątynnego. Starcia te były pokłosiem wyroku sądu niższej instancji, który nakazał eksmisję palestyńskich rodzin mieszkających w jednej z dzielnic Jerozolimy Wschodniej. Miejsce eksmitowanych Palestyńczyków mieli zająć żydowscy osadnicy.

Izrael twierdzi, że Hamas i inne zbrojne organizacje Palestyńczyków, wystrzeliły w ciągu minionego tygodnia ponad 2 800 rakiet z terytorium Strefy Gazy.

Hamas odpowiada, że ostatnie ataki rakietowe na Izrael to odpowiedź na "trwającą agresję przeciwko cywilom", w tym naloty na miasto Gaza.