Po godzinach w poniedziałek

Publikacja: 07.07.2008 00:37

Po godzinach w poniedziałek

Foto: Życie Warszawy

Austriak Arno Rauning to artysta wyjątkowy, śpiewający kobiecym sopranem. Jego dzisiejszy występ inauguruje cykl koncertów zatytułowanych „Passage”, będących uzupełnieniem tegorocznych Ogrodów Muzycznych.Warszawska publiczność miała okazję poznać kunszt wokalny Arno Rauninga, gdy dwa lata temu w Operze Narodowej wystąpił w spektaklu w inscenizacji Leszka Mądzika. Zaśpiewał wówczas sonety Szekspira, do których muzykę napisał Paweł Mykietyn. Przedstawi je również dzisiaj. Do drugiej części wybrał zaś arie komponowane dla najsłynniejszego XVIII-wiecznego kastrata Carlo Broschiego, znanego pod pseudonimem Farinelli. Jednym z autorów tych utworów był jego brat – Riccardo. O ich powikłanych losach opowiadał głośny film „Farinelli, ostatni kastrat” (reż. Gérard Corbiau). —Jacek Marczyński

Zamek Królewski, dziedziniec, pl. Zamkowy 1, godz. 19, wstęp wolny.

Klimaty - Muranów

Intymna opowieść o rozpadzie związku, porównywa- na do „Scen z życia małżeńskiego” Ingmara Bergmana. Bahar i Isa po wielu latach wspólnego życia przechodzą kryzys. Zastanawiają się nad rozstaniem. Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 16.15. Małżeństwa i ich przekleństwa - Cinema City Mokotów

Dramat z Janet Jackson i Tylerem Perrym. Cztery zaprzyjaźnione małżeństwa spotykają się, aby wspólnie spędzić weekend. Dobry nastrój szybko znika, gdy okazuje się, że każda para ma kłopoty. Ul. Wołoska 12, tel. 022 456 65 00, godz. 16.50.

Między Słowami - Luna

Zapomniany gwiazdor Hollywood jedzie do Japonii wystąpić w reklamie. Tam zaprzyjaźnia się z Amerykanką Charlotte, żoną zblazowanego fotografa. W rolach głównych Scarlett Johansson i Bill Murray. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 18.15.

—ul

Monty Waters/Kazimierz - Jonkisz Quintet Tygmont

Z historii bluesa i jazzu znamy Etlel, Benny’ego i Muddy’ego Watersów. Teraz w Warszawie mamy okazję posłuchać Monty’ego. 70-letni dziś saksofonista altowy, wokalista i poeta z Kalifornii rodem specjalizuje się w barwnej mieszance swingującego jazzu z korzennie bluesowymi brzmieniami. Stylistycznie bliski Charliemu Parkerowi artysta był sidemanem w zespołach rhythm and bluesowych B.B. Kinga, Jamesa Browna i Little Richarda. Grywał z gwiazdami jazzu takimi jak Art Blakey, Chet Baker, Dexter Gordon. Dziś zagra z naszym legendarnym perkusistą Kazimierzem Jonkiszem i jego kolegami: basistą Wojtkiem Pulcynem, pianistą Kubą Cichockim i saksofonistą tenorowym Borysem Janczarskim. Ul. Mazowiecka 6/6,

tel. 022 828 34 09, godz.20, wstęp wolny.

—ac

Lament na placu konstytucji - Polonia

Powrót teatru Polonia na scenę na placu Konstytucji to jednocześnie powrót do pierwszej ulicznej produkcji teatru – „Lamentu“ Krzysztofa Bizia. Trzy kobiety, trzy światy, które powinny łączyć więzi rodzinne, w rzeczywistości okazują się od siebie oddalone. Niełatwy tekst w ubiegłe wakacje przyciągał tłumy, które w ulicznym zgiełku miały ochotę wysłuchać m.in. Marii Seweryn i Bogusławy Schubert. Pl. Konstytucji, godz. 17, wstęp wolny.

Możliwa, niemożliwa? (demokracja) - Komuna Otwock

Tematem spotkania będzie władza, jej delegowanie i związek wybranych z tymi, których powinni reprezentować. Krzysztof Żwirblis zaprosił dwójkę bezkompromisowych artystów: Janusza Bałdygę i Zuzannę Janin, którzy będą jednocześnie autorami artystycznego komentarza do omawianego zagadnienia. W dyskusji udział weźmie także Joanna Erbel, socjolog i fotograf z „Krytyki Politycznej”. Ul. Lubelska,

tel. 0 501 283 421, godz. 16 – 19, wstęp wolny.

—ar

Pamiętnik Pokolenia Tamagotchi - GAleria Klimy Bocheńskiej

Refleksja młodych polskich artystów na temat otaczającego nas świata, zagrożeń czyhających na człowieka i konsekwencji życia w globalnej wiosce. Na wystawie znajdziemy prace m.in. Sylwii Górak, Tomasza Musiała i Marty Piórko. Ul. Ząbkowska 27/31, tel. 022 537 02 27, godz. 12 – 18.

Biennale – la francaise - instytut francuski

Wystawa prezentuje prace wszystkich francuskich artystów, którzy zdobyli nagrodę Międzynarodowego Biennale Plakatu. Ul. Senatorska 38, tel. 022 505 98 00, godz. 9.30 – 16.

—ul

Ścianka wspinaczkowa Centrum Wspinania - „W pionie”

Podziwiasz alpinistów i marzysz o wyprawie w Himalaje? Zacznij od ścianki wspinaczkowej. Poznasz na niej smak zwycięstwa nad własnymi słabościami i zdobędziesz pierwsze szlify w sporcie wspinaczkowym. Na dzieci i młodzież szkolną w wieku od sześciu do 19 lat czeka instruktor, który poprowadzi szkolenie i będzie czuwać nad bezpieczeństwem śmiałków. Ul. Nowowiejska 37b, tel. 022 825 24 30, godz. 11 – 15.

Eksperymentuj! - Sala Korczaka w PKiN

Chcesz dowiedzieć się, dlaczego ryby pływają, i zajrzeć do środka nadmuchanego balonu? Przyjdź na wielkie letnie eksperymentowanie. Doświadczenia przeprowadzane przez gości podczas zwiedzania interaktywnej wystawy, a także pokazy w wykonaniu animatorów z Centrum Nauki Kopernik stworzą okazję, by bawiąc się, zrozumieć mechanizmy zjawisk codziennych. Pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), tel. 022 492 05 81, godz. 12.

Kulturalna Animacja - Fundacja Mama

To już ostatni dzień imprezy, która udowodniła, że Warszawa nie jest nudna, ale pełna tajemnic. Wystarczy chcieć je poznać. A kiedy zbiera się cała grupa, odkrywanie uroków stolicy staje się świetną zabawą. Tym razem dzieci (do lat dziesięciu) i towarzyszący im rodzice zwiedzą Ogród Saski i posłuchają opowieści związanych z historią tego miejsca. A później to wszystko namalują. Skwer pod PKiN od ul. Świętokrzyskiej, tel. 0 503 046 317, godz. 12 – 17.

—tr

Yamato

Siódmy dzień siódmego miesiąca w Japonii świętuje się jako Dzień Zakochanych, zwany także Festiwalem Gwiazd. Legenda mówi, że Orihme i Kengyu, których symbolami są gwiazdy Wega i Altair, to para rozdzielona przez Boga Drogą Mleczną za zbyt silne uczucie. Prośby kochanków wzruszyły Boga i pozwolił im spotykać się raz w roku, właśnie 7 lipca. Dziś w Yamato dla każdej pary przygotowano specjalne menu i kieliszek wina gratis. Zakochani będą mogli przygotować niespodzianki dla swej drugiej połówki, np. zamówić potrawę z dedykacją, wynająć grajka shakuhachi czy napisać życzenie miłosne na karteczce Tanzaku i zawiesić je japońskim zwyczajem na bambusowej gałęzi. Ul. Oboźna 9, tel. 022 826 11 14.

You & Me

Przez całe wakacje duże piwo kosztuje tu 4 zł. Jest poza tym duży wybór sałat (m.in. nicejska z grillowanym tuńczykiem – 29 zł). Nowością jest np. Morski Plater dla dwojga, składający się z fileta okonia morskiego i soli, kalmarów, krewetek oraz gotowanych warzyw lub letniej sałaty (79 zł) czy chłodnik botwinowy z przepiórczym jajem i pieczonym schabem (16 zł). Jeden z nowych, letnich drinków to Tropical City (20 zł) z liczi, wódki waniliowej i soku jabłkowego. Ul. Żurawia 6/12, tel. 022 420 34 34.

—mq

Od dziś w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy możemy oglądać szlacheckie portrety sprzed ponad 100 lat. Skąd pomysł na tę ekspozycję?

Jacek Korpetta, komisarz wystawy: Inspiratorką była Krystyna Kozłowska związana z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim. Dotarła do 36 osób, które wypożyczyły nam rodzinne pamiątki. Mogliśmy przedstawić przykłady malarstwa portretowego charakterystycznego dla XIX-wiecznych szlacheckich dworków.

Pamięć o jakich osobach zachowujecie dzięki tym obrazom?

Prezentowani malarze są na ogół mniejszej rangi, ale poza prywatnymi osobami utrwalili też kilka znanych postaci, między innymi Feliksa Łubieńskiego, ministra sprawiedliwości w Księstwie Warszawskim czy Henryka Rossmana, budowniczego Kanału Augustowskiego. Interesujący plastycznie jest na przykład „Portret Zofii Szweykowskiej” autorstwa Anieli Pająkówny.

Ile eksponatów zobaczymy na wystawie?

Ponad 100. Poza 80 portretami – obrazami olejnymi, pastelami, miniaturami, litografiami – są też bibeloty, dokumenty. Uzupełniona nimi wystawa koresponduje z inną ekspozycją muzeum – „Wyszło z użycia za naszego życia”.

—rozmawiała Jolanta Gajda-Zadworna

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, ul. Rynek Starego Miasta 28/42, tel. 022 635 16 25, wernisaż: godz. 17, wystawa czynna do 31 sierpnia.

Austriak Arno Rauning to artysta wyjątkowy, śpiewający kobiecym sopranem. Jego dzisiejszy występ inauguruje cykl koncertów zatytułowanych „Passage”, będących uzupełnieniem tegorocznych Ogrodów Muzycznych.Warszawska publiczność miała okazję poznać kunszt wokalny Arno Rauninga, gdy dwa lata temu w Operze Narodowej wystąpił w spektaklu w inscenizacji Leszka Mądzika. Zaśpiewał wówczas sonety Szekspira, do których muzykę napisał Paweł Mykietyn. Przedstawi je również dzisiaj. Do drugiej części wybrał zaś arie komponowane dla najsłynniejszego XVIII-wiecznego kastrata Carlo Broschiego, znanego pod pseudonimem Farinelli. Jednym z autorów tych utworów był jego brat – Riccardo. O ich powikłanych losach opowiadał głośny film „Farinelli, ostatni kastrat” (reż. Gérard Corbiau). —Jacek Marczyński

Pozostało 90% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać