Galeria Ujazdowska
Wystawa, która ma podtytuł „Znani i nieznani w obiektywie polskich fotografów z II poł. XIX w.” prezentuje sto portretów. Znajdziemy tu fotografie m.in. Heleny Modrzejewskiej, Sokratesa Starynkiewicza i Stanisława Moniuszki. Ekspozycja potrwa do 28 września. Park Ujazdowski.
Malarstwo na jedwabiu
Galeria Krytyków Pokaz
Wystawa jedwabiów malowanych przez Hannę Ewę Masojadę. Prace – które powstały za pomocą szybkiego, zdecydowanego pociągnięcia pędzla – wyróżnia kolor, światło i gra z przestrzenią. Można je oglądać do 27 września. Ul. Krakowskie Przedmieście 20/22, tel. 022 828 31 22.
—ul
JaŚ i Małgosia
Teatr Lalka
Spory pomiędzy rodzeństwem to problem, z którym boryka się wielu rodziców. Jak przekonać maluchy, że powinny być dla siebie oparciem? Widzowie (od lat czterech) zobaczą, na jaki pomysł wpadli bohaterowie lalkowego przedstawienia, drwal i jego żona, by położyć kres kłótniom swych pociech. Rodzeństwo w obliczu spotkania ze złą czarownicą zapomni o waśniach i zrozumie, że musi trzymać się razem. Pl. Defilad 1, tel. 022 620 49 50, godz. 10.
Nabór do dziecięcego ZespoŁu Ludowego
Centrum Artystyczne Radomska
Poznawanie tradycji, zwyczajów i obrzędów polskich może być dobrą zabawą i okazją do spotkań z rówieśnikami. Przekonają się o tym dzieci w wieku od pięciu do ośmiu lat, które zgłoszą się do dziecięcego zespołu artystycznego. Nauczą się ludowych tańców i piosenek oraz sprawdzą się w inscenizacjach bajek ludowych.
Ul. Radomska 13/21, tel. 022 823 37 56, godz. 16. Studio Muzyki, Zabawy i tańca: Dziobaki
DoroŻkarnia
Połączenie elementów edukacji teatralnej z dobrą zabawą i rozrywką to główne założenia przyświecające organizatorom zajęć dla przedszkolaków (od czterech do pięciu lat). Zajęcia wokalne, taneczne, plastyczne i teatralne dostarczą dzieciom wielu atrakcji. Maluchy dowiedzą się, jak twórczo traktować otaczający je świat – źródło inspiracji artystycznych. Ul. Siekierkowska 28, tel. 022 841 91 22, godz. 16 – 17. —tr
Latino Brasserie @ferdy’s
W jesiennym menu znajdziemy tu grzyby, śliwki i kasztany. Zjemy np. smażone borowiki z szynką serrano i karmelizowanymi figami (34 zł) oraz zupę krem z pieczonych ziemniaków ze świeżym majerankiem i smażonymi grzybami (19 zł). Zamówić można także pieczone pierożki z kasztanami i kaczką na winnej czerwonej kapuście z kwaśną śmietaną (46 zł). Na miłośników mięs czekają grillowane steki wieprzowe ze szpinakową fritattą i pikantnym sosem ze śliwek (58 zł). Radisson SAS Centrum Hotel, ul. Grzybowska 24, tel. 022 321 88 22.
Rubikon
Tutejsi kucharze wrócili z wakacyjnych wypraw do Włoch. Odbyli staże oraz podróże kulinarne z właścicielami restauracji. Odwiedzili Toskanię, Piemont, Veneto i Ligurię. Efekty tych wyjazdów są widoczne w karcie dań. W sezonowym menu grzybowym znalazła się m.in. sałata z surowymi borowikami i crostini, krem kurkowy z natką pietruszki oraz comber z królika z borowikami. Od września w restauracji podawane są – wraz z pieczywem domowego wypieku – trzy wysokogatunkowe oliwy od wyśmienitych producentów: z Toskanii od Lambardiego, z Veneto od Redoro, a z Ligurii od Bossoniego. Ul. Wróbla 3/5, tel. 022 847 66 55.
—mq
Konkurs UNEP i Bayer uczy chronić środowisko
Wystawa „Zmiany klimatu w oczach dzieci” to dla polskiego odbiorcy pierwsze spotkanie z cyklem. Jakie jest jego główne przesłanie?
Inga Ganowska: Podstawową ideą dziecięcego międzynarodowego konkursu malarskiego, zorganizowanego w tym roku już po raz siedem-nasty, jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na problemy ekologiczne i uświadomienie im faktu, że każdy – od najmłodszych lat – może i powinien podejmować działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Co zobaczymy dziś w Zachęcie?
Prace finalistów, a wśród nich Glorii Ip Hung (lat 14) z Chin, która otrzymała nagrodę Grand Prix, oraz Evdokii Vallis (lat 13) z Grecji, laureatki jednej z nagród regionalnych. Równolegle do wernisażu będą się odbywały warsztaty plastyczne, gdzie powstaną pierwsze prace kolejnej – osiemnastej już – edycji konkursu. Ich autorami staną się uczniowie warszawskich szkół, wśród nich również dzieci „znanych i lubianych”, m.in córka Anny Popek i syn Justyny Święczyłło.
I co dalej z tegorocznym konkursem?
Instruktorzy z Zachęty będą informować o nim dzieci i zachęcać je do wykonania konkursowej pracy. Autorem może być każdy uczeń w wieku od 6 do 14 lat.
—rozmawiała Antonina Rogala Galeria Narodowa Zachęta, pl. Małachowskiego 3, wtorek, godz. 13.