Amnesty International opublikowała oświadczenie w związku z wygraną Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce.

- Mimo wrogiej atmosfery, pozostajemy nieugięci w naszym postanowieniu, aby stawać ramię w ramię z osobami i grupami narażonymi na naruszenia praw człowieka oraz przeciwstawiać się pogarszającej się sytuacji praw człowieka w Polsce w czasie prezydentury Andrzeja Dudy - przekazał Nils Muižnieks, dyrektor Amnesty International ds. Europy.

- Nie uciszą nas ci, którzy próbują stłumić krytyczne głosy i tworzą atmosferę strachu. Będziemy nadal sprzeciwiać się próbom wywołania wrogości wobec społeczności LGBTI, uchodźców i migrantów - czytamy w oświadczeniu.

- Będziemy nadal podnosić głos, żądając dostępu do bezpiecznej aborcji i edukacji seksualnej, tak aby kobiety mogły podejmować decyzje w zakresie swojego zdrowia, w kraju, w którym prawa seksualne i reprodukcyjne i tak są już bardzo ograniczone. Będziemy nadal stawać w obronie sądownictwa i przeciwko atakom rządu na sędziów i prokuratorów, którzy sprzeciwiają się ograniczeniom ich praw i wolności - informuje AI.

- Będziemy nadal sprzeciwiać się homofobicznej i transfobicznej propagandzie oraz absurdalnej narracji, zgodnie z którą wybór własnej drogi życiowej to „ideologia”, która zagraża polskiej tożsamości. Praca organizacji broniących praw człowieka w Polsce jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, a my jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, by trwać w tej walce - przekazano.