Ankieta "Rzeczpospolitej": Marian Waszkielewicz (Demokracja Bezpośrednia, miejsce 4, okręg nr 11)

Na pytania "Rzeczpospolitej" odpowiada Marian Waszkielewicz, kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy Demokracji Bezpośredniej.

Publikacja: 05.04.2014 08:03

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?

Osobiście jestem za federalizacją Unii Europejskiej. Powinna powstać Federacja Europejska oparta na Konstytucji Suwerennych Państw Europejskich ze wspólną polityką zagraniczną i obronną. Konstytucja powinna się wzorować na Konstytucji Federacji Szwajcarskiej szczególnie w zakresie inicjatywy obywatelskiej oraz obligatoryjnego i fakultatywnego referendum. W tej sprawie należy przeprowadzić ogólnoeuropejską dyskusję zwolenników i przeciwników ścisłej integracji Unii Europejskiej. Potrzebna jest również międzynarodowa konferencja państw Unii Europejskiej na temat dalszej integracji. Dopiero  na tej podstawie powinno być przeprowadzone ogólnoeuropejskie referendum dotyczące  integracji. Referendum nie uwzględniające progów frekwencyjnych. Jeżeli większość obywateli Unii Europejskiej i ¾ krajów Unii wypowie się za federalizacją, to należy powołać Federację Europejską.  Kraje, które będą temu przeciwne będą miały możliwość przystąpienia do Federacji lub wystąpienia z Unii Europejskiej. Jeżeli większość obywateli  lub więcej niż ¼ państw  wypowie się przeciw federalizacji Unii Europejskiej, to należy postąpić zgodnie z ich wolą.

2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?

W tej sprawie powinna być przeprowadzona publiczna dyskusja ekonomistów, zarówno zwolenników jak i przeciwników Unii Walutowej bez udziału ludzi kojarzonych z jakąkolwiek opcją polityczną. Dyskusja taka powinna być transmitowana w publicznym radiu i telewizji przynajmniej przez pół roku. Należałoby uświadomić słuchaczom programów radiowych i telewizyjnych, że dyskusje te mają pomóc im w podjęciu decyzji referendalnej w odpowiedzi na pytanie : Czy jesteś za przystąpieniem Polski do Unii Walutowej na następujących warunkach:..... tu należy wymienić warunki opracowane przez zespół składający się z ekonomistów z uczelni ekonomicznych pod przewodnictwem jednego z rektorów tych uczelni.

3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?

Odpowiedź na to pytanie jest identyczna jak na pytanie 2. Dopowiem tu tylko, że referendum nie powinno zawierać progu frekwencyjnego, gdyż  nie uczestniczącym w takim wydarzeniu jak referendum jego wynik jest obojętny, bowiem nie zabierają głosu, bo się na tym nie znają, lub uważają, że każde rozwiązanie jest dla nich dobre.

4. Polityka energetyczna i klimatyczna. Co ważniejsze: środowisko czy gospodarka. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i wspólnej polityki energetycznej UE. Czy Europa powinna być bardziej niezależna energetycznie – jak to osiągnąć. Czy Unia Europejska powinna iść w kierunku dalszego zaostrzenia prawa ochrony środowiska, bez względu na koszty jakie poniosą państwa/ przedsiębiorcy?

Ochrona środowiska jest problemem ważnym i Unia Europejska powinna w tym względzie opracować ogólny kierunek, zawarty w Konstytucji Federacji Europejskiej, do którego państwa członkowskie powinny zdążać w rozwoju swojej  gospodarki.Suwerenne państwa nie mogą być do czegokolwiek przymuszane. Wszystkim nam zależy na ochronie środowiska naturalnego, jednak wprowadzanie ekologicznych rozwiązań powinno być dokonywane przez państwa członkowskie zgodnie z ich możliwościami finansowymi.

Umowy handlowe z państwami trzecimi powinny być zawierane przez Federację Europejską. Szczególnie w zakresie handlu nośnikami energii ( gaz, ropa, węgiel....). Również eksport do państw trzecich , towarów wytworzonych w państwach Federacji Europejskiej, powinien być realizowany poprzez urząd federalny.

5. Unia gospodarcza. Jak daleko powinna sięgać współpraca gospodarcza. Czy powinno dojść do harmonizacji podatkowej i budżetowej w ramach państw członkowskich UE?

Konstytucja Federacji Europejskiej powinna określić wysokość podatku dochodowego i podatku VAT jednakowego we wszystkich państwach Federacji. Przy tym w Konstytucji powinien powstać przepis przejściowy określający termin dojścia poszczególnych państw Federacji do jednakowego poziomu podatków. Konstytucja wreszcie powinna zabronić zarówno samej Federacji Europejskiej, jak i poszczególnym krajom członkowskim zaciągania długów. Tyle wydatków ile przychodów. W przepisie przejściowym Konstytucji powinien być określony czas spłaty długów przez poszczególne państwa członkowskie.

6. Wspólny rynek i swoboda przepływu osób. Jakie wysiłki należy podjąć na rzecz wzmocnienia wspólnego rynku w UE? Jak przeciwdziałać coraz silniej pojawiającym się w UE tendencjom do ograniczenia jednej z fundamentalnych zasad UE – swobodnego przepływu osób?

Federacja Europejska, to jedno państwo. Nie może w nim być żadnych ograniczeń w zakresie swobodnego przepływu osób między państwami Federacji. Swobodny przepływ osób doprowadzi do wyrównania poziomu życia w całej Federacji.

7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważyć inną alokację tych środków np. na rozwój  innowacyjnej gospodarki.

Nie wiem na jakim poziomie powinna być utrzymana pomoc dla rolnictwa. W każdym razie pomoc taka powinna być ujednolicona w całej unii. Nie może być w tym względzie krajów Federacji bardziej i mniej uprzywilejowanych. Pojęcie o nazwie rozwój innowacyjnej gospodarki uważam za absurdalne, hamujące ten rozwój. Każdy rozwój jest innowacyjny, inaczej nie byłby rozwojem. Nie każdej fabryce potrzebna jest obrabiarka numeryczna sterowana komputerem. Dla wielu innowacją jest zakup  zwykłej tokarki, która zamieni tokarkę wyeksploatowaną.

8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska. Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów (podatek europejski, podatek od transakcji finansowych, większy udział w dochodach podatkowych państw UE?). Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro.

Budżet Federacji Europejskiej powinien zabezpieczać wydatki związane z funkcjonowaniem Federacji. Głównym beneficjentem budżetu Federacji Europejskiej będą Europejskie Siły Zbrojne. Budżet powinien być tworzony przez państwa członkowskie w sposób uwzględniający dochód narodowy. Powinien być ustalony % od tego dochodu. Komisja Europejska powinna być zastąpiona europejskim rządem powoływanym przez frakcje parlamentarne parlamentu europejskiego w ilości proporcjonalnej do liczby posłów należących do poszczególnych frakcji. Członkami rządu federalnego nie mogą zostać posłowie do parlamentu europejskiego. Poseł powołany w skład rządu powinien tracić mandat parlamentarzysty.

9. Rozszerzenie UE. Czy opowiada się Pan/Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje (jeśli tak to jakie? np. Ukrainę, Mołdowę, Gruzję, Turcję), nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych dla  Polski w przyszłości.

To nie Unii Europejskiej powinno zależeć na jej rozszerzeniu. To kraje powinny zabiegać o przyłączenie do Unii.

10. Polityka wschodnia i polityka obronna. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie wspólnej polityki wschodniej Unii Europejskiej. Jakimi instrumentami powinno się posługiwać państwa i/lub Unia Europejska w celu wzmocnienia możliwości obronnych Polski i Unii.

Powstanie Federacji Europejskiej członka NATO, posiadającej własne Siły Zbrojne i jednorodną politykę zagraniczną w znaczącym stopniu wpłynie korzystnie na obronność Federacji Europejskiej.

11. Polityka demograficzna. Jaka powinna być odpowiedź państwa i instytucji UE na pogarszającą się sytuację demograficzną Polski. Obecnie UE nie ma kompetencji w tej dziedzinie? Czy powinno się to zmienić czy pozostawić na poziomie krajowym?

Sytuacji demograficznej nie poprawi się zwiększeniem kompetencji Unii Europejskiej. Ta sytuacja ulegnie zmianie jak zostaną stworzone bezpieczne warunki życia w Federacji Europejskiej. Jak będzie praca, żłobki, przedszkola i stabilna sytuacja międzynarodowa. Ludzi do rodzicielstwa nie trzeba namawiać. Trzeba dać im tylko bezpieczne warunki funkcjonowania.

12. Prawo rodzinne. Czy Unia Europejska powinna uzyskać większe kompetencje w obszarze prawa rodzinnego? (Dziś Bruksela nie może narzucić niczego krajom członkowskim w tej sprawie) Czy jest Pan/Pani za liberalizacją i ujednoliceniem prawa  dotyczącego zawierania małżeństw przez  pary homoseksualne we wszystkich krajach członkowskich  UE. Czy to samo powinno dotyczyć kwestii aborcji?

W żadnym przypadku Unia Europejska, czy też Federacja Europejska nie powinna tu niczego narzucać. Ta kwestia  powinna pozostać w gestii suwerennych państw Federacji. To nie politycy powinni decydować o tym czy legalizować związki homoseksualne, czy zezwolić na posiadanie narkotyków, czy liberalizować czy też zaostrzać przepisy w zakresie aborcji. O tych sprawach powinni zadecydować obywatele suwerennych państw Federacji Europejskiej w referendum.

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?

Osobiście jestem za federalizacją Unii Europejskiej. Powinna powstać Federacja Europejska oparta na Konstytucji Suwerennych Państw Europejskich ze wspólną polityką zagraniczną i obronną. Konstytucja powinna się wzorować na Konstytucji Federacji Szwajcarskiej szczególnie w zakresie inicjatywy obywatelskiej oraz obligatoryjnego i fakultatywnego referendum. W tej sprawie należy przeprowadzić ogólnoeuropejską dyskusję zwolenników i przeciwników ścisłej integracji Unii Europejskiej. Potrzebna jest również międzynarodowa konferencja państw Unii Europejskiej na temat dalszej integracji. Dopiero  na tej podstawie powinno być przeprowadzone ogólnoeuropejskie referendum dotyczące  integracji. Referendum nie uwzględniające progów frekwencyjnych. Jeżeli większość obywateli Unii Europejskiej i ¾ krajów Unii wypowie się za federalizacją, to należy powołać Federację Europejską.  Kraje, które będą temu przeciwne będą miały możliwość przystąpienia do Federacji lub wystąpienia z Unii Europejskiej. Jeżeli większość obywateli  lub więcej niż ¼ państw  wypowie się przeciw federalizacji Unii Europejskiej, to należy postąpić zgodnie z ich wolą.

Pozostało 86% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!