1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Osobiście jestem za federalizacją Unii Europejskiej. Powinna powstać Federacja Europejska oparta na Konstytucji Suwerennych Państw Europejskich ze wspólną polityką zagraniczną i obronną. Konstytucja powinna się wzorować na Konstytucji Federacji Szwajcarskiej szczególnie w zakresie inicjatywy obywatelskiej oraz obligatoryjnego i fakultatywnego referendum. W tej sprawie należy przeprowadzić ogólnoeuropejską dyskusję zwolenników i przeciwników ścisłej integracji Unii Europejskiej. Potrzebna jest również międzynarodowa konferencja państw Unii Europejskiej na temat dalszej integracji. Dopiero na tej podstawie powinno być przeprowadzone ogólnoeuropejskie referendum dotyczące integracji. Referendum nie uwzględniające progów frekwencyjnych. Jeżeli większość obywateli Unii Europejskiej i ¾ krajów Unii wypowie się za federalizacją, to należy powołać Federację Europejską. Kraje, które będą temu przeciwne będą miały możliwość przystąpienia do Federacji lub wystąpienia z Unii Europejskiej. Jeżeli większość obywateli lub więcej niż ¼ państw wypowie się przeciw federalizacji Unii Europejskiej, to należy postąpić zgodnie z ich wolą.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
W tej sprawie powinna być przeprowadzona publiczna dyskusja ekonomistów, zarówno zwolenników jak i przeciwników Unii Walutowej bez udziału ludzi kojarzonych z jakąkolwiek opcją polityczną. Dyskusja taka powinna być transmitowana w publicznym radiu i telewizji przynajmniej przez pół roku. Należałoby uświadomić słuchaczom programów radiowych i telewizyjnych, że dyskusje te mają pomóc im w podjęciu decyzji referendalnej w odpowiedzi na pytanie : Czy jesteś za przystąpieniem Polski do Unii Walutowej na następujących warunkach:..... tu należy wymienić warunki opracowane przez zespół składający się z ekonomistów z uczelni ekonomicznych pod przewodnictwem jednego z rektorów tych uczelni.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?