Komisja Europejska powinna stać na straży swobody przemieszczanie się osób. Obserwujemy walki polityczne między tradycyjną prawicą a skrajną prawicą o ten sam elektorat i stąd biorą się próby ograniczenia swobody przemieszczania się osób. Powinien powstać stabilny model społeczno-gospodarczy posiadający akceptację wszystkich państw członkowskich, który stworzy przeciwwagę dla prawicowych walk o władzę.
7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważać inną alokację tych środków, np. na rozwój innowacyjnej gospodarki?
Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej jest związana z rozwiązaniem problemów bezpieczeństwa żywnościowego, z produkowaniem żywności zdrowej i bezpiecznej o najwyższych standardach smaku i jakości, ochrony środowiska naturalnego oraz dbałości o dochody rolników i standardy życia na wsi. Aby je rozwiązać należy zmienić logikę funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej, natomiast nie jest zasadne redukowanie jej budżetu. Należałoby dokonać alokacji środków budżetowych i przesunąć je z prostego wsparcia dochodów rolników na rzecz ustanowienia funduszu inwestycyjnego na rzecz innowacyjnego, ekologicznego rolnictwa i przetwórstwa, które będzie generować miejsca pracy na obszarach wiejskich, jednocześnie zapewniając atrakcyjne warunki życia na wsi.
8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska? Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów. Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro?
Wobec mało ambitnego budżetu na lata 2014-2020 w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego socjaliści będą dążyć do rewizji tej nowej perspektywy finansowej i zwiększenia w pierwszej kolejności wydatków na cele społeczne. Opowiadamy się za wprowadzeniem podatku od transakcji finansów, którego celem jest ograniczenie destrukcyjnej dla gospodarki spekulacji na rynkach finansowych. Podatek taki może przynieść wpływy nawet w wysokości 1 biliona euro rocznie. W dłuższej perspektywie utworzenie budżetu Strefy Euro wydaje się trudne do uniknięcia. Dlatego też Polska powinna uznać za swój strategiczny cel członkostwo w Strefie Euro.
9. Rozszerzenie Unii. Czy opowiada się Pan/Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje, nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych w przyszłości dla Polski?