Ankieta "Rzeczpospolitej": Jolanta Borzęcka (SLD, miejsce 4, okręg nr 6, łódzkie)

Na pytania "Rzeczpospolitej" odpowiada Jolanta Borzęcka, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Publikacja: 10.04.2014 17:10

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska dalej powinna być związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji czy też stawać się w dłuższej perspektywie supermocarstwem?

Unia Europejska powinna zmierzać w kierunku federalizacji a nie supermocarstwa.       Federalizacja to również tworzenie wspólnych standardów usług publicznych takich          jak edukacja czy ochrona zdrowia. Nie stworzymy wprawdzie wspólnego systemu, ale       możemy zadbać o te usługi publiczne w zbliżonych standardach w całej Unii. Powinno     też wzrosnąć znaczenie Parlamentu Europejskiego, bo to jedyny organ UE wybrany z woli wyborców.

2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?

Polska powinna przyjąć euro, gdy będzie na to gotowa, przede wszystkim pod względem gospodarczym, ale i mentalnym. Polacy boją się przyjęcia euro, bo jest to równoznaczne ze wzrostem cen. Największy koszt ponieśliby wówczas najubożsi i dlatego nie jest to możliwe w najbliższej przyszłości.

3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej.

Wraz z przyjęciem euro Polska w sposób naturalny wejdzie do Unii Bankowej, co pogłębi proces integracji gospodarczej z Unią Europejską. Z pewnością będzie to budziło kontrowersje, zwłaszcza jej trzeci filar dotyczący likwidacji banków. Niemniej jednak wstąpienie do Unii Bankowej będzie krokiem w dobrą stronę.

4. Polityka Energetyczna i Klimatyczna. Co ważniejsze: środowisko czy gospodarka. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i wspólnej polityki energetycznej UE? Czy Europa powinna być niezależna energetycznie-jak to osiągnąć? Czy Unia Europejska powinna iść w kierunku dalszego zaostrzania prawa ochrony środowiska , bez względu jakie koszta poniosą państwa/przedsiębiorcy?

Polska powinna dążyć do kompromisu między polityką energetyczną a klimatyczną               i  zadbać o konkurencyjność gospodarki. Polska energetyka opiera się na węglu, co utrudnia w znacznym stopniu jej konkurencyjność na światowych rynkach. Nie znajdzie się więc nigdy w awangardzie polityki klimatycznej. Jednak postępujące zmiany klimatu dotkną szczególnie najbiedniejsze społeczności na świecie. W tej sytuacji Polska i Unia powinny podążać drogą wspierania odnawialnych źródeł energii. Należy też wprowadzić politykę energetyczną do Traktatu jako politykę wspólnotową na wzór wspólnej polityki rolnej. Powinna też funkcjonować jedna wspólna europejska polityka wobec dostawców surowców energetycznych. Natomiast bezpieczeństwo UE należy oprzeć na "miksie energetycznym", w którym podstawą energetyki są źródła dostępne na terenach UE oraz  odnawialne źródła energii wszystkich typów i małe i średnie bloki energetyki gazowej i biomasowej. Energetyka węglowa powinna służyć osiągnięciu wyznaczonego energy mix jako technologia pomostowa, aż do stopniowego, ale i radykalnego ograniczenia ok. roku 2050. UE powinna też wspierać energetykę rozproszoną i lokalne elektrownie niskiej mocy.

5. Unia gospodarcza. Jak daleko powinna sięgać współpraca gospodarcza? Czy powinno dojść do harmonizacji podatkowej i budżetowej w ramach państw członkowskich UE?

Unia Europejska powinna dążyć stopniowo do harmonizacji podatkowej i budżetowej. Taki plan powinien zostać rozpisany na lata a nawet dekady. Rywalizacja między państwami na niskie koszty pracy może stać się w dłuższej perspektywie niekorzystna dla wszystkich europejskich pracowników. Prowadzi ona w efekcie do dumpingu socjalnego oraz obniżenia poziomu ochrony praw pracowniczych. W interesie Polski nie leży dostarczanie krajom zachodniej Europy taniej siły roboczej. Niech jednolity rynek zapewniają konkurencyjne polskie produkty a nie konkurencyjna siła robocza. Polscy pracownicy powinni produkować w Polsce.

6. Wspólny rynek i swoboda przepływu ludzi. Jakie wysiłki należy podjąć na rzecz wzmocnienia wspólnego rynku w UE? Jak przeciwdziałać coraz silniej pojawiającym się tendencjom do ograniczenia jednej z fundamentalnych zasad UE - swobodnego przepływu osób.

Komisja Europejska powinna stać na straży swobody przemieszczanie się osób. Obserwujemy walki polityczne między tradycyjną prawicą a skrajną prawicą o ten sam elektorat i stąd biorą się próby ograniczenia swobody przemieszczania się osób. Powinien powstać stabilny model społeczno-gospodarczy posiadający akceptację wszystkich państw członkowskich, który stworzy przeciwwagę dla prawicowych walk o władzę.

7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważać inną alokację tych środków, np. na rozwój innowacyjnej gospodarki?

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej jest związana z rozwiązaniem problemów bezpieczeństwa żywnościowego, z produkowaniem żywności zdrowej i bezpiecznej o najwyższych standardach smaku i jakości, ochrony środowiska naturalnego oraz dbałości o dochody rolników i standardy życia na wsi. Aby je rozwiązać należy zmienić logikę funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej, natomiast nie jest zasadne redukowanie jej budżetu. Należałoby dokonać alokacji środków budżetowych i przesunąć je  z prostego wsparcia dochodów rolników na rzecz ustanowienia funduszu inwestycyjnego na rzecz innowacyjnego, ekologicznego rolnictwa i przetwórstwa, które będzie generować miejsca pracy na obszarach wiejskich, jednocześnie zapewniając atrakcyjne warunki życia na wsi.

8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska? Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów. Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro?

Wobec mało ambitnego budżetu na lata 2014-2020 w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego socjaliści będą dążyć do rewizji tej nowej perspektywy finansowej i zwiększenia w pierwszej kolejności wydatków na cele społeczne. Opowiadamy się za wprowadzeniem podatku od transakcji finansów, którego celem jest ograniczenie destrukcyjnej dla gospodarki spekulacji na rynkach finansowych. Podatek taki może przynieść wpływy nawet w wysokości 1 biliona euro rocznie. W dłuższej perspektywie utworzenie budżetu Strefy Euro wydaje się trudne do uniknięcia. Dlatego też Polska powinna uznać za swój strategiczny cel członkostwo w Strefie Euro.

9. Rozszerzenie Unii. Czy opowiada się Pan/Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje, nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych w przyszłości dla Polski?

Uważam, że należy wspierać dążenia wszystkich państw chcących wstąpić do Unii Europejskiej. Jednak rozszerzenie Unii sprzyja tendencjom do tworzenia Unii dwóch prędkości, co jest niekorzystnym rozwiązaniem dla państw pozostających poza Strefą Euro, w tym Polski. Każdy przypadek państwa aspirującego do członkostwa w UE, np. Ukrainy wymaga osobnego komentarza. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że pełne członkostwo Ukrainy to kwestia mniej więcej dwóch dekad. Niewiele krótsza droga czeka Mołdowę i Gruzję.

10. Polityka wschodnia i polityka obronna. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie wspólnej polityki wschodniej Unii Europejskiej? Jakimi instrumentami powinny posługiwać się państwa i/lub Unii Europejskiej w celu wzmocnienia możliwości obronnych Polski i Ukrainy?

Rosja jest dla wielu polskich branż ważnym rynkiem zbytu. Ewentualna wojna handlowa z Rosją byłaby dla Polski niezwykle groźna w skutkach. Kosztowałoby to naszą gospodarkę utratę wielu miejsc pracy. W interesie naszego kraju nie leży eskalacja konfliktu z Rosją. W sprawie Ukrainy Unia Europejska powinna wspierać jej demokratyczną transformację a Polska służyć ekspertami.

Jeśli chodzi o politykę obronną to powinna się zwiększyć liczba wspólnych szkoleń polskich żołnierzy z żołnierzami innych armii NATO-wskich. Do tej pory tego rodzaju szkolenia w Europie miały często symboliczny charakter i na terytorium Polski w ćwiczeniach wzięło udział kilkuset żołnierzy.

11. Polityka demograficzna. Jaka powinna być odpowiedź państwa i instytucji UE na pogarszającą się sytuację demograficzną Polski? Obecnie UE nie ma kompetencji w tej dziedzinie. Czy powinno się to zmienić, czy pozostawić na poziomie krajowym?

Przyczyną tego, że polskie pary coraz rzadziej decydują się na dzieci są wysokie koszty wychowania dzieci i trudna sytuacja mieszkaniowa rodzin.

Państwo powinno stawiać przede wszystkim na dostarczanie rodzicom usług publicznych, takich jak żłobki i przedszkola. Na ten cel można i należy wykorzystać fundusze z UE. Edukacja w przedszkolach powinna być darmowa a opłata za żłobki obniżona. Warto rozważyć również współfinansowanie programów budownictwa komunalnego ze środków europejskich. Należałoby stworzyć w PE program wsparcia. Usługi publiczne i wsparcie dla mieszkalnictwa to najlepsza odpowiedź na kryzys demograficzny.

12. Prawo rodzinne. Czy Unia Europejska powinna uzyskać większe kompetencje w obszarze prawa rodzinnego? Czy jest Pan/Pani za liberalizacją prawa dotyczącego zawierania małżeństw przez pary homoseksualne we wszystkich krajach UE? Czy to samo powinno dotyczyć kwestii aborcji?

Jestem za liberalizacją obecnie obowiązującej ustawy antyaborcyjnej i przyznaniem kobietom prawa do decydowania o swoim macierzyństwie. Uważam również, że pary homoseksualne i heteroseksualne powinny mieć prawo do zawierania związków partnerskich. Kwestie dotyczące regulowania kwestii związków partnerskich i aborcji regulują same kraje członkowskie UE. I tak, wg mnie, powinno zostać.

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska dalej powinna być związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji czy też stawać się w dłuższej perspektywie supermocarstwem?

Unia Europejska powinna zmierzać w kierunku federalizacji a nie supermocarstwa.       Federalizacja to również tworzenie wspólnych standardów usług publicznych takich          jak edukacja czy ochrona zdrowia. Nie stworzymy wprawdzie wspólnego systemu, ale       możemy zadbać o te usługi publiczne w zbliżonych standardach w całej Unii. Powinno     też wzrosnąć znaczenie Parlamentu Europejskiego, bo to jedyny organ UE wybrany z woli wyborców.

Pozostało 94% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!