1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
W Unii Europejskiej obserwujemy coraz śmielsze tendencje federalistyczne, co ilustruje słynne hasło "Więcej Europy". Unia Europejska jest bogata dzięki swej różnorodności i silna siłą państw narodowych i taki stan rzeczy powinien zostać utrzymany. Należy także powstrzymać zapędy do coraz większej ingerencji Brukseli w politykę wewnętrzną państw członkowskich czy próby narzucania określonych zmian w zakresie kwestii światopoglądowych.
2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Obecnie Polska nie jest absolutnie przygotowana na przyjęcie unijnej waluty. Polska gospodarka nadal odczuwa jeszcze skutki kryzysu ekonomicznego i perspektywa przyjęcia euro nie będzie pobudzać wzrostu gospodarczego. Warto przyjrzeć się także państwom, które przyjęły euro i to, jak w dłuższej perspektywie odbiło się to na ich gospodarkach. Przykłady niektórych krajów członkowskich pokazują, że pośpieszne dążenie do przystąpienia do strefy euro przyniosło fatalne rezultaty. Musimy być mądrzejsi o te doświadczenia.
3. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?