8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska. Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów (podatek europejski, podatek od transakcji finansowych, większy udział w dochodach podatkowych państw UE?). Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro?
Tworzenie odrębnych budżetów dla strefy Euro i pozostałych doprowadziłoby w konsekwencji do coraz większego podziału, a w perspektywie nawet rozpadu EU. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji. Europa może być silniejsze jedynie dążąc do głębszej integracji, mnożenie podziałów na państwa starej i nowej EU będzie zawsze osłabiało. Oczywiście silniejsza integracja wymusi powstanie rządu europejskiego, który będzie dysponował określonym budżetem, złożonym z danin poszczególnych państw-stanów EU.Należy jednak odchodzić od polityki dzielenia pieniędzy i rozdawania ich z Brukseli, gdyż jak pokazuje doświadczenie oprócz zysków polityki wyrównywania szans, media donoszą o coraz większej liczbie nieprawidłowości. Powinniśmy w Nowej Zjednoczonej Europie ściśle określić jakie zadania muszą być finansowane ze wspólnego budżetu (jak najmniej), a pozostałe winny być realizowane na bazie dzisiejszych budżetów państw członkowskich.
9. Rozszerzenie UE. Czy opowiada się Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje (jeśli tak, to jakie? Np. Ukrainę, Mołdowę, Gruzję, Turcję), nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych dla Polski w przyszłości?
Zmniejszenie funduszy dla Polski jest i tak nieuniknione w kolejnej perspektywie finansowej (po 2020r.), musimy się przygotować już dziś, że ilość środków będzie znacząco niższa. Oczywiście kraje pretendujące do przyłączenia nie mogą być odpychane, ale podstawowym kryterium przyjęcia do EU, a w przyszłości Stanów Zjednoczonych Europy musi być jasna sytuacja kraju kandydackiego. Najpierw EU musi pomóc Ukrainie rozwiązać obecny kryzys wywołany przez Rosję, która walczy o „odbicie" części Ukrainy. Jeszcze trudniejsza sytuacja występuje w Turcji, gdzie pojawiają się ze strony rządowej działania antydemokratyczne np. w postaci blokady portali społecznościach, czy też działania wskazujące na zbyt duży wpływ religii na państwo.
10. Polityka wschodnia i polityka obronna. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie wspólnej polityki wschodniej Unii Europejskiej. Jakimi instrumentami powinno się posługiwać państwo i/lub Unia Europejska w celu wzmocnienia możliwości obronnych Polski i Unii?