Izrael: Irlandia chce głosować nad niemoralnymi przepisami

Ambasada Izraela w Dublinie ostrzegła, że propozycja zakazu importu do Irlandii i sprzedaży w tym kraju towarów, wyprodukowanych w żydowskich osiedlach na okupowanych terytoriach palestyńskich, wzmocni palestyński Hamas - odnotowuje "Times of Israel".

Aktualizacja: 06.07.2018 16:40 Publikacja: 06.07.2018 07:13

Izrael: Irlandia chce głosować nad niemoralnymi przepisami

Foto: stock.adobe.com

Do głosowania nad obłożeniem embargiem towarów i usług pochodzących z żydowskich osiedli na terytorium Palestyny ma dojść w irlandzkim parlamencie w przyszłym tygodniu.

Czytaj także: "Żydzi zostaną na Zachodnim Brzegu na zawsze"

Według Izraela projekt ustawy w tej sprawie jest "niemoralny" i stanowi "zachętę dla terrorystów".

"Ambasada Izraela jest zaniepokojona przez ustawę, która pogłębi podziały między Izraelem a Palestyńczykami. Ustawodawstwo wspierające bojkot jakiegokolwiek rodzaju powinno być odrzucone, ponieważ nie zbliża nas do osiągnięcia pokoju i raczej wzmacnia terrorystów z Hamasu, a także tych Palestyńczyków, którzy nie chcą usiąść przy stole negocjacyjnym" - głosi oświadczenie ambasady Izraela w tej sprawie.

Izraelska ambasada dodaje, że "bojkotowanie jednej ze stron konfliktu nie przyniesie nic dobrego i jest niemoralne".

Ustawa przewidująca bojkot produktów i usług wyprodukowanych na okupowanych przez Izrael terytoriach miała trafić pod obrady parlamentu już na początku 2018 roku, ale wówczas prace nad nią zostały wstrzymane. Teraz ma być jednak głosowana w Senacie 11 lipca.

"Times of Israel" przypomina, że irlandzki rząd sprzeciwia się tym przepisom podkreślając, że nie ma tytułu prawnego do wstrzymania handlu z izraelskimi firmami mającymi siedzibę na okupowanych terytoriach.

"Irlandzki rząd zawsze potępiał budowę nielegalnych osiedli. Ale ustawa wymaga od rządu, by zrobił coś, do czego nie ma mandatu prawnego - handel należy do kompetencji UE, a nie Irlandii. Fianna Fail (Partia Republikańska, główne ugrupowanie opozycyjne - red.) wie to - więc to posunięcie jest zarówno przejawem oportunizmu, jak i nieodpowiedzialności" - napisał na Twitterze szef irlandzkiego MSZ, Simon Coveney.

Przeciwnego zdania jest Frances Black, senator niezależna stojąca za ustawą. Black cytuje dwie niezależne ekspertyzy prawne, zgodnie z którymi Irlandia ma prawo wprowadzić embargo.

Gdyby ustawa weszła w życie za import lub próbę importu produktów z osiedli na okupowanych terytoriach (ustawa nie wskazuje, że chodzi konkretnie o Izrael i Palestynę) w Irlandii groziłoby do pięciu lat więzienia.

Black, w przeszłości piosenkarka, a obecnie senator niezależna od lat sprzeciwia się okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael.

- Na terytoriach okupowanych ludzie są wyrzucani z domów, żyzna ziemia jest im odbierana, a owoce i warzywa na niej wyhodowane są potem sprzedawane przez irlandzkie sklepy - oburza się Black. - Potępiamy osiedla jako nielegalne, ale wspieramy je ekonomicznie. Prawo międzynarodowe stanowi jasno, że te osiedla są nielegalne, a więc produkty z nich pochodzące są owocami przestępstwa. Musimy się z tym zmierzyć - nie możemy wspierać naruszania prawa międzynarodowego i łamania praw człowieka - dodaje.

30 stycznia irlandzki Senat niespodziewanie zamroził prace nad ustawą po tym, jak proponowane przepisy ostro skrytykował premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Do głosowania nad obłożeniem embargiem towarów i usług pochodzących z żydowskich osiedli na terytorium Palestyny ma dojść w irlandzkim parlamencie w przyszłym tygodniu.

Czytaj także: "Żydzi zostaną na Zachodnim Brzegu na zawsze"

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił