Od 11 lipca przez trzy tygodnie międzynarodowa grupa wolontariuszy składająca się z 18 młodych ludzi z dziesięciu krajów (w tym z Polski) będzie porządkowała zabytkowy cmentarz żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie.
Młodzi wolontariusze z Czech, Rosji, Szwecji, Austrii, Finlandii, Czech, Hiszpanii, Meksyku, Armenii oraz Polski przyjadą do Warszawy, aby wspomóc wielki projekt renowacji jednego z najważniejszych i największych cmentarzy żydowskich w Europie. W ramach pobytu w Warszawie poznają także miejsca związane z historią warszawskich Żydów, wezmą udział w spotkaniach dyskusyjnych, wykładach i spacerach tematycznych.
Projekt skierowany jest także do Warszawiaków ciekawych historii swojego miasta oraz zamieszkującej go kiedyś społeczności żydowskiej. Organizator sprzątania Fundacja Dziedzictwa Kulturowego zaprasza chętnych do wsparcia wolontariuszy poprzez udział w prowadzonych pracach porządkowych na cmentarzu od niedzieli do czwartku w godzinach 10-16. Popołudniowe spotkania tematyczne będą także okazją do pogłębienia swojej wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego i żydowskiej kultury we współczesnej Warszawie. Projekt będzie odbywał się w języku angielskim. Link do zapisów dostępny jest na stronie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
- Cmentarz jest niezwykłą pamiątką dziejów, o którą warto wspólnie zadbać. Jego wartość kulturowa i turystyczna jest jednak w pełni wykorzystywana, z powodu utrudnionego dostępu do wielu kwater. Od 4 lat pracą wolontariuszy staramy się przywrócić cmentarz miastu – dotychczas udało się oczyścić ponad 4 hektary terenu – opisuje koordynator projektów wolontariackich Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na cmentarzu żydowskim, Daniel Potkański.
- Cmentarz żydowski przy ul. Okopowej dla nas Warszawiaków, jest miejscem zupełnie nieznanym, mimo, że jest materialnym pomnikiem ponad dwustu lat obecności w naszym mieście społeczności, która przed wojną stanowiła 1/3 jego populacji. Naszym obowiązkiem jest nie tylko ratować cmentarz jako zabytek, ale także poprzez działania edukacyjne i prace wolontariackie zachęcać do poznawania historii cmentarza i ludzi na nim pochowanych. Paradoksalnie dzisiaj cmentarz, jako jeden z niewielu reliktów żydowskiej Warszawy, o życiu warszawskich Żydów mówi w tej chwili najwięcej – dodaje dr Michał Laszczkowski prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.