Zelenka ma w Polsce wielbicieli dzięki takim obrazom jak „Rok diabła” czy „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Należy sądzić, że także „Bracia Karamazow” spodobają się naszym widzom. Choćby dlatego, że reżyser przeniósł akcję do krakowskiej Nowej Huty.

Z okazji festiwalu teatralnego przyjeżdża tam trupa czeskich aktorów z legendarnym przedstawieniem sztuki według powieści Dostojewskiego, która zostanie zaprezentowana w nowohuckim kombinacie. W role artystów sceny wcielili się aktorzy rzeczywiście od ośmiu lat odgrywający „Braci Karamazow”. Muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek.

Po seansie rozpocznie się dyskusja „Fikcja i rzeczywistość”, do której włączy się aktor Andrzej Mastalerz, który zagrał w filmie Zelenki ważną postać robotnika. Tematem rozmowy będzie zacieranie się granicy między tym, co na papierze, tym, co materializuje się na deskach scenicznych i tym, co zostaje utrwalone na taśmie filmowej.

Spotkanie z Petrem Zelenką, kino Muranów, ul. Andersa 1, bilety: 20 zł, rezerwacje: tel. 022 831 03 58 lub e-mail: [mail=muranow@gutekfilm.com.pl]muranow@gutekfilm.com.pl[/mail], wtorek (3.02.), godz. 20