Ziemie wileńska i nowogródzka z ogromnym odsetkiem ludności polskiej na mocy decyzji Anglii i Stanów Zjednoczonych – cynicznych sojuszników Polski – zostały oddane we władanie Stalinowi. Ludność polska miała te ziemie opuścić, pozostali oporni mieli być wtłoczeni w ramy sowieckiego świata. Spauperyzowani, zamknięci w kołchozach, pozbawieni wiary i tradycji przodków.
Pierwszym celem Sowietów, skądinąd oczywistym, była likwidacja struktur akowskich. Po aresztowaniu w połowie lipca 1944 roku części oficerów sztabów okręgu Wilno i podokręgu Nowogródek w Wilnie i we wsi Bogusze na Wileńszczyźnie oraz zagarnięciu i wysłaniu do obozów żołnierzy partyzanckich oddziałów wileńskich i nowogródzkich NKWD i formacje Armii Czerwonej przystąpiły do walki z pozostałymi siłami AK na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie. Skuteczność działań sowieckich była niezwykle wysoka. Tylko w powiatach lidzkim i szczuczyńskim w dawnym województwie nowogródzkim – na obszarach, gdzie struktury akowskie były wyjątkowo liczne – pomiędzy sierpniem 1944 a lipcem 1945 roku – AK poniosła dotkliwe straty. 21 sierpnia 1944 roku zginął pełniący obowiązki komendanta okręgu ppłk Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”.
3 grudnia w obławie Wojsk Wewnętrznych NKWD/NKBP poległ jeden z najbardziej znienawidzonych przez bolszewików komendantów Armii Krajowej ppor. Czesław Zajączkowski „Ragner”. 21 stycznia 1945 roku sowiecki nabój pozbawił życia por. Jana Borysewicza „Krysię” – jednego z najzdolniejszych partyzanckich dowódców na Kresach.
W pierwszej połowie 1945 roku mocno poszarpana przez Sowietów struktura AK na Nowogródczyźnie uległa istotnym zmianom. Kierownictwo okręgu w osobach „Boryny” i „Mazepy” podjęło akcję ewakuacji żołnierzy podziemia na Zachód – za tzw. linię Curzona. Komendantem obwodu Szczuczyn został ppor. Anatol Radziwonik „Olech”, a kierowanie obwodem Lida powierzono sierżantowi Anatolowi Urbanowiczowi „Lalusiowi”. Oba rejony otrzymały kryptonimy 49 i 67. W maju 1945 roku „Laluś”, otoczony na kolonii pod Lidą przez sowiecką obławę, został ciężko ranny. W drodze do szpitala popełnił samobójstwo. Na placu boju pozostał ostatni z komendantów – „Olech”. Skupił pod sobą żołnierzy obu ośrodków i jako dowódca połączonych obwodów przejął kierownictwo walki zbrojnej w północnych rejonach Nowogródczyzny. Tę walkę prowadził aż do swej śmierci w lesie pod wsią Raczkowszczyzna 12 maja 1949 roku.
[srodtytul]Wiejski nauczyciel[/srodtytul]