W środę na specjalnej konferencji zorganizowanej w Centrum Prasowym Foksal lider PiS Jarosław Kaczyński i przewodniczący parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską - poseł Antoni Macierewicz przedstawią „Białą Księgę". O tym, że PiS w tym tygodniu ją opublikuje jako pierwsza w poniedziałek informowała „Rz".

W środę PiS przedstawi pierwszą część raportu. Ma w nim być mowa o odpowiedzialności strony rosyjskiej za zaniedbania m.in. w organizacji lotu i jego zabezpieczeniu na  lotnisku Siewiernyj, które doprowadziły do katastrofy.

- Nie chcę dziś zdradzać szczegółów, więc powiem tylko, że chodzi m.in. o wielkie nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania służb zabezpieczających ten lot - mówi „Rz" senator Stanisław Piotrowicz (PiS), wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu badającego katastrofę.

Konferencji będzie towarzyszył telemost z Brukselą tak by również zagraniczni dziennikarze mogli zadawać pytania.

- Chcemy zapoznać opinię międzynarodową z dokumentami na ten temat. Ona była, jako pierwsza poddana fałszywym informacjom, atakowi informacyjnemu ze strony Federacji Rosyjskiej - powiedział dziennikarzom Macierewicz

Dopiero w czwartek PiS zamierza przedstawić swoje zastrzeżenia pod adresem członków rządu Donalda Tuska. Jak informowała w środę „Rz" wówczas  padną ostrze zarzuty pod adresem szefa Kancelarii Premiera - Tomasza Arabskiego, szefa MSWiA Jerzego Millera, szefa MON Bogdana Klicha i dowódcy BOR gen. Mariana Janickiego. Zdaniem senatora Piotrowicza odpowiedzialni są złamanie instrukcji regulującej zasady transportu najważniejszych osób w państwie.

Premier Donald Tusk już w poniedziałek zapowiedział, że raportu Macierewicza czytać nie będzie. Określił go mianem partyjnego dokumentu.

- Niczego sensownego się po tej „ Białej Księdze "nie spodziewam. W moim przekonaniu będzie to przelanie na papier frustracji i fobii Macierewicza i Kaczyńskiego - powiedział z kolei w rozmowie z PAP poseł Paweł Olszewski (PO)

Informacje jakie politycy PiS zamierzają przedstawić to tylko część z raportu nad którym jeszcze pracuje parlamentarny zespół.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ