Główną misją Muzeum Niepodległości w Warszawie jest ukazywanie procesu odzyskiwania niepodległości przez Polskę w okresie I wojny światowej. Temu poświęcona jest sztandarowa, stała wystawa „Polonia Restituta". Przedstawia ona „pozycje wyjściowe" narodu polskiego, który w okresie zaborów kilkakrotnie próbował zrywem zbrojnym wywalczyć swoją niepodległość, za każdym razem ponosząc militarną, polityczną i cywilizacyjną klęskę. Klincz zgodnej i skutecznej współpracy trzech państw zaborczych: Prus, Rosji i Austrii, został rozerwany dopiero podczas I wojny światowej. Wystawa ukazuje sylwetki i dokonania Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w dziele odzyskania niepodległości.
Działalność Romana Dmowskiego zobrazowana jest przez wiele zdjęć przedstawiających dyplomatyczny wysiłek Dmowskiego w trakcie negocjowania i podpisywania traktatu wersalskiego. Tej osobie została też poświęcona wcześniej osobna wystawa pt. „Powrót Polski na mapę". To właśnie Roman Dmowski (twórca Komitetu Narodowego Polskiego) wespół z Ignacym Janem Paderewskim 28 czerwca 1919 roku w Wersalu złożył podpis pod traktatem w imieniu odrodzonego państwa polskiego. Osoba Ignacego Paderewskiego łączy się przede wszystkim z dokumentami i eksponatami pokazującymi wysiłek Polonii amerykańskiej prowadzący m.in. do powstania Błękitnej Armii Hallera i niezwykle skuteczne starania samego Paderewskiego, który cieszył się niezwykłym szacunkiem i popularnością w świecie Zachodu. Został on uczczony przez Muzeum Niepodległości za pomocą osobnej wystawy „Ignacy Jan Paderewski – Polak, artysta, Europejczyk, mąż stanu i artysta". Wiele zdjęć poświęconych jest organizacjom zbrojnym utworzonym przez Józefa Piłsudskiego (Legiony, Polska Organizacja Wojskowa), a szczególnie zaakcentowany jest szlak bojowy Legionów.
W muzeum można wypożyczyć planszową wystawę „Drogi do Niepodległej". W przystępnej formie pokazano na niej działania militarne i dyplomatyczne wszystkich polskich obozów politycznych w latach 1918 – 1919. Fotografie, dokumenty, szkice i mapy są uzupełnione barwnymi ilustracjami postaci i odznak wojskowych.
Do fenomenu polskich dążeń niepodległościowych nawiązuje wystawa „Polska biżuteria patriotyczna". Dzięki tej formie oporu w zbiorowej świadomości znalazły się takie symbole jak: czerń symbolizująca żałobę narodową, kotwice, krzyżyki, daty czy symbole narodowe. Hołdem dla stolicy była wystawa „Warszawa w listopadzie 1918 roku", pokazująca przełomowe chwile zwłaszcza w przełomowych dniach listopadowych.
Właśnie otwartą wystawę „Paszporty krajów Unii Europejskiej" przygotowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Pierwsza z trzech części wystawy prezentuje historyczne paszporty związane z podróżami na terenie różnych państw europejskich (należących obecnie do UE) w XIX i XX w. Większość dokumentów ma formę arkusza papieru czerpanego zabezpieczanego znakiem wodnym lub pieczęciami. Część druga wystawy prezentuje współczesne wzory paszportów wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej pozyskane z Komendy Głównej Straży Granicznej. Wystawę kończy prezentacja procesu produkcji współczesnych paszportów w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.