Chcemy doprowadzić do wprowadzenia w prawie zmian, które wykluczą powtarzające się sytuacje bezprawnego niszczenia ludzi i firm w imię rzekomego interesu państwa – mówią organizatorzy kongresu Niepokonani 2012, który w czwartek ma odbyć się w Warszawie. Udział w nim wezmą setki osób, które padły ofiarą urzędniczej czy prokuratorskiej nadgorliwości, nadinterpretowania prawa, niesłusznych aresztów itp. Chcą stworzyć ruch społeczny.
– To, co spotkało nas, może spotkać każdego, komu lokalna „spółdzielnia sprawiedliwość" postanowi udowodnić, że bez jej zgody nie można działać. Urzędnicy, których błędne decyzje zrujnowały nasze życie osobiste i zawodowe, są bezkarni, wciąż pracują, wciąż rozstrzygają o losie innych – mówi Andrzej Żuromski, współorganizator spotkania.
Honorowy Patronat nad kongresem objęło wiele osób ze świata kultury, m. in. reżyser Ryszard Bugajski, scenarzysta i producent filmowy Mirosław Piepka, piosenkarz Grzegorz Markowski, aktorzy Jerzy Zelnik i Barbara Dziekan. Bugajski i Piepka zaangażowali się w produkcję filmu „Układ zamknięty" o niszczeniu przedsiębiorców przez państwo.
Rz: Dlaczego artysta i twórca zasiedli w komitecie honorowym kongresu Niepokonani 2012, spotkania skrzywdzonych, zniszczonych przez urzędników przedsiębiorców?
Mirosław Piepka, filmowiec, producent filmu „Układ zamknięty", współautor scenariusza „Czarnego Czwartku":