Tak omija się zamrożenie płac

Rozmowa a Jakubem Steliną, dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

Publikacja: 30.11.2012 01:19

Rz: Czy przyznawanie nagród prawie wszystkim członkom korpusu służby cywilnej jest zgodne z prawem?

Jakub Stelina:

To niewątpliwie nadużycie. Nagroda ma to do siebie, że jest czymś wyjątkowym. Powinno się ją przyznawać za coś szczególnego. W urzędach wyjątek stał się regułą, a nagrody stały się de facto kwartalnymi dodatkami do pensji. Dyrektorzy urzędów chcą być dobrzy dla wszystkich. Taka polityka powoduje jednak, że przyznawane pieniądze mają mało wspólnego z nagrodami. Upodabniają się do premii, czyli świadczeń, które się po prostu należą.

Skąd bierze się przyznawanie nagród wszystkim?

Po części wynika to na pewno z zamrożenia płac w służbie cywilnej. To próba obejścia tej decyzji. Ponadto, żeby znaleźć kogoś, kto naprawdę się zasłużył, trzeba się wysilić, bo trzeba uzasadnić potem swoją decyzję.

Poza tym przełożony naraziłby się swoim podwładnym, bo mógł kogoś pominąć. Poczucie krzywdy, które by się pojawiło, mogłoby popsuć atmosferę. A tak wszyscy są zadowoleni.

Co należałoby więc zmienić?

Członkowie korpusu służby cywilnej powinni być częściowo nagradzani, a częściowo premiowani. Tak skuteczniej motywowano by ich do pracy. Nagroda ma charakter uznaniowy, premia zaś roszczeniowy. Nabycie prawa do premii wynika ze spełnienia obiektywnych przesłanek. Nie ma tu dowolności. Nagroda jest zaś oparta na przesłankach mniej zobiektywizowanych. Prawo do nich powstaje w momencie przyznania jej decyzją.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!