- Myślę, że każdy kraj musi się bronić. Ma naturalne prawo do samoobrony - powiedział premier Netanjahu w wywiadzie dla "Face the Nation" w niedzielę.

- Zrobimy wszystko, co trzeba, aby przywrócić porządek i spokój oraz bezpieczeństwo naszych ludzi. Próbujemy obniżyć terrorystyczne zdolności Hamasu i osłabić ich wolę, by zrobić to ponownie. To zajmie trochę czasu. Mam nadzieję, że nie potrwa to długo, ale nie jest to natychmiastowe - dodał.

Działania wojenne prowadzone między Izraelem a Palestyńczykami są najbardziej śmiercionośne od lat, a najnowszy wybuch przemocy rozpoczął się we wschodniej Jerozolimie na początku tego miesiąca.

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia donosi, że w starciach zginęło ponad 180 Palestyńczyków, w tym 52 dzieci, a kolejnych 1200 zostało rannych. Po drugiej stronie zginęło ośmiu Izraelczyków, w tym dwoje dzieci. Hamas i inne grupy bojowników wystrzeliły około 2900 rakiet na terytorium Izraela, a izraelskie wojsko ogłosiło, że jego obrona powietrzna przechwyciła 1150 z tych rakiet.

Netanjahu, komentując możliwość zawieszenia broni, powiedział, że Izrael nie pozwoli grupie bojowników "po prostu strzelać rakietami, a następnie usiąść i cieszyć się immunitetem".

- Celujemy w organizację terrorystyczną, która atakuje naszych cywilów i ukrywa się za swoimi cywilami, używając ich jako ludzkich tarcz - powiedział.

- Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uderzyć w samych terrorystów, ich rakiety, ich kryjówki i ich broń. Ale nie zamierzamy pozwolić, by uszło im to na sucho - dodał.

Premier powiedział, że Izrael stara się celować w Hamas z "tak wielką precyzją, jak tylko może", aby ograniczyć ofiary cywilne. Oskarżył Hamas o atakowanie cywilnych dzielnic, szkół, domów i biurowców.

- Oni są zadowoleni z własnych ofiar cywilnych, ponieważ to sprawia, że społeczność międzynarodowa skupia swoje ataki na Izraelu zamiast na Hamasie - skomentował. - To jest złe. Jest to zarówno złe, jak i bezproduktywne, ponieważ w rzeczywistości to, co robią, to przedłużanie konfliktu, eskalacja i zwiększenie liczby ofiar - dodał.