1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
UE długo jeszcze będzie związkiem państw z pewną domieszką federalizmu, ale nawet wzmocnienie wymiaru federalnego nie prowadzi jeszcze do "super-państwa", choć byłoby to bardzo korzystne dla mieszkańców UE. Dalsza integracja jest korzystna dla gospodarki i obywateli UE oraz dla wzrostu znaczenia Europy w świecie. Widać to chociażby w kontekście kryzysu ukraińskiego. Musimy zrobić wszystko, by przekonać ludzi do idei głębszej integracji.
Tak dla Stanów Zjednoczonych Europy!
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Jak najszybciej się da. Szybko postępująca integracja polityczna i gospodarcza strefy euro grozi, że znajdziemy się na peryferiach Europy. Zgodę na przyjęcie euro obywatele Polski wyrazili już w referendum akcesyjnym. Najwyższy czas dotrzymać tamtych warunków przyjęcia nas do UE. Gospodarczo przyjęcie euro to wyzwanie, z którym sobie poradzimy. W długim okresie oznacza to ogromne korzyści. Politycznie, to sine qua non pozostania w głównym nurcie polityki europejskiej, by móc wywierać wpływ na najważniejsze decyzje UE. Pozostawanie poza strefą euro będzie oznaczać zmarnotrawienie zdobytego dotychczas kapitału politycznego i gospodarczego. Uderzy to również w wizerunek Polski, jako kraju entuzjastycznego wobec integracji, który z takim trudem zbudowaliśmy.