Zmarł prof. Andrzej Makowiecki

Jeżeli studia na warszawskiej polonistyce wspomina się nie tylko z sentymentem, ale i dumą, wielka w tym zasługa profesorów. Takich jak zmarły kilka dni temu Andrzej Z. Makowiecki. Wybitny historyk literatury okresu pozytywizmu, Młodej Polski i 20-lecia międzywojennego. Profesor, który wykształcił wiele pokoleń studentów. Niektórzy pozostali na uczelni, inni pracują w Bibliotece Narodowej, jeszcze inni trafili do mediów, np. do „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 14.10.2019 20:45

Zmarł prof. Andrzej Makowiecki

Foto: Irena Makowiecka, arch. rodzinne

Profesor zawsze imponował wiedzą. A potrafił dzielić się nią nie tylko podczas wykładów, ale też w codziennych rozmowach. O twórcach literatury opowiadał tak, jakby należeli do grona jego dobrych znajomych. Mówił o nich z pasją, szacunkiem i podziwem. W 1980 roku tytuł doktora habilitowanego otrzymał na podstawie rozprawy „Trzy legendy literackie. Przybyszewski - Witkacy – Gałczyński”. Kierował Zakładem Historii Literatury Okresu Pozytywizmu i Młodej Polski na Uniwersytecie Warszawskim oraz Instytutem Literatury Polskiej UW. Przewodniczył również Zespołowi Nauk Humanistycznych w Komisji Ekspertów przy Ministrze Edukacji Narodowej. Był członkiem Rady Akademii Artes Liberales, udzielał się w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej