Bukowski, pisarz i obrońca praw człowieka, był jednym z najważniejszych dysydentów w ZSRR. W radzieckich obozach pracy, więzieniach i psychuszkach (zakładach psychiatrycznych, w których umieszczano więźniów politycznych) spędził 12 lat. W 1976 roku stał się bohaterem spektakularnej wymiany więźniów politycznych między Zachodem a obozem komunistycznym. Jego wypuszczono na Zachód, a z chilijskiego więzienia wyszedł i pojechał do ZSRR przywódca Komunistycznej Partii Chile Luis Corvalan.
Konto Bukovsky Center na Twitterze, nie będące oficjalnym profilem pisarza, ale prowadzone przez wolontariuszy, poinformowało, że Bukowski zmarł w niedzielę z powodu zatrzymania akcji serca w szpitalu Addenbrookes w Cambridge. Dodano, że w ostatnich latach stan zdrowia dysydenta znacznie się pogorszył.
Przeczytaj też: Bukowski, wróg komunizmu i Unii Europejskiej
Na emigracji Bukowski pozostał zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu. Państwa Zachodu potępiał za zbyt miękką politykę wobec Sowietów. Krytykuje obecne władze Rosji, domagał się rozliczenia sowieckich zbrodni i dekomunizacji. Jest autorem wielu książek, na czele ze słynną „I powraca wiatr”.