Przewodnik został opracowany w oparciu o polskie i unijne regulacje prawne, międzynarodowe standardy i ramy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, konsultacje branżowe, wywiady z praktykami. Poza częścią ogólną, regulacyjną oraz rozdziałami, które mogą dotyczyć wszystkich podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zawiera wytyczne i informacje skierowane do firm z branży: budowlanej, chemiczno - kosmetycznej i recyklingowej. - Zależało nam na tym, aby przewodnik był pigułką wiedzy dla firm z sektora MSP, które nie mogą pozwolić sobie na budowanie dedykowanych zespołów ESG, czy korzystanie z pomocy zewnętrznych doradców. Chcieliśmy, aby każda mniejsza firma mogła w łatwy sposób uzyskać informacje o regulacjach, narzędziach i finansowaniu. W pierwszej kolejności skupiliśmy się na branżach, które ze względu na liczne wyzwania związane z transformacją, wymagają szczególnego wsparcia i przed którymi stoją największe wyzwania – podkreśliła dr inż. Emilia Pawlikowska, koordynatorka Grupy Badawczej Inteligentna i Czysta Mobilność, Sieć Badawcza Łukasiewicz. Wyjaśniła również, dlaczego Łukasiewicz-ITECH zaangażował się w powstanie Przewodnika: - Kwestie ESG są nam szczególnie bliskie, ponieważ jako Sieć Badawcza Łukasiewicza jesteśmy łącznikiem pomiędzy nauką, a przemysłem. W sieci mamy 22 instytuty branżowe, które prowadzą badania nad innowacjami i wspierają firmy w ich implementacji. A przecież bez nowych technologii nie ma transformacji - dodała Emilia Pawlikowska.
Rozmowa z Emilią Pawlikowską, koordynatorką Grupy Badawczej Inteligentna i Czysta Mobilność, Sieć Badawcza Łukasiewicz
Przewodnik w pierwszych rozdziałach przybliża podstawowe zagadnienia dotyczące tematyki ESG, wyjaśnia czym jest ESG, kogo dotyczy i dlaczego firmy z sektora MŚP będą włączone w proces przedstawiania danych dotyczących kwestii ESG swoim kontrahentom. Omawia źródła finansowania. Przedstawia praktyczne wskazówki, które mogą być pomocne we wdrażaniu ESG, zwłaszcza w sektorach chemiczno - kosmetycznym, budowlanym i recyklingowym. - Przygotowanie przewodnika było inspirującym wyzwaniem badawczo-naukowym. Naszym celem było stworzenie materiału, który oferuje holistyczne spojrzenie na strategie, polityki i regulacje związane z zrównoważonym rozwojem. Rozpoczynamy od omówienia zasad zrównoważonego rozwoju, a następnie przechodzimy do kluczowych regulacji, takich jak dyrektywa CSRD, standardy ESRS oraz przepisy sektorowe, aby pokazać, jak różne branże mogą i powinny integrować zasady ESG w swoich procesach operacyjnych. Naszym celem było przedstawienie tych zagadnień w sposób kompleksowy, tworząc narzędzie zarówno edukacyjne, jak i praktyczne” – wyjaśniła radca prawny Agnieszka Oleksyn-Wajda, współautorka przewodnika, dyrektorka Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska oraz pełnomocniczka Rektora ds. ESG Uczelni Łazarskiego.
Katarzyna Bałucka-Dębska, która wniosła do przewodnika wiedzę i doświadczenie, które zdobyła m.in. w Komisji Europejskiej zajmując się Europejskim Zielonym Ładem, polityką klimatyczną i sektorem MSP, podkreśliła: - Ten przewodnik jest po to, żebyśmy już nie musieli rozmawiać o tym czy wdrażać ESG, ale jak. Jeśli robimy analizę firmy pod kątem zasad ESG tylko po to aby „odhaczyć” wymagania związane z raportowaniem, wysiłek z tym związany pozostanie dla nas głównie kosztem. Jednak gdy wykorzystamy wyniki analizy do identyfikacji oszczędności i optymalizacji procesów, koszt zmieni się w inwestycję. Zrównoważony rozwój może stać się przewagą konkurencyjną naszej firmy.
Beata Kubida, menedżerka Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG, Santander Bank Polska zaznaczyła, że w kwestii kosztów i finansowania małe i średnie firmy mogą liczyć m.in. na wsparcie banków. - Sektor MSP jest bardzo istotny dla banków. Widzimy wyzwania, z jakimi się mierzą i dostosowujemy do nich naszą ofertę. Mniejsze podmioty zwracają się do nas, szukając finansowania na inwestycje, wdrożenia związane ze zrównoważoną transformacją, zwłaszcza energetyczną, czy innowacje. Firmy chcą przechodzić na gospodarkę niskoemisyjną. Większość banków pomaga klientom, oferując darmowe kalkulatory śladu węglowego i doradztwo. Przedsiębiorstwa, które liczą i znają swój ślad węglowy mogą łatwiej dopasować działania i narzędzia niezbędne do jego redukcji - powiedziała Beata Kubida.