Aktualizacja: 23.10.2015 10:48 Publikacja: 23.10.2015 10:48
Foto: materiały prasowe
W ciągu pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku eksport do Hiszpanii zwiększył się o 22,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Według danych Ministerstwa Gospodarki, w całym 2014 roku wzrósł w ujęciu rocznym o 15,5 proc., tj. o 535 milionów euro do poziomu prawie 4 miliardów euro. Z kolei w pierwszym półroczu 2015 wzrost wyniósł 16,1 proc.
Według Banku Zachodniego WBK, Hiszpania to potencjalnie jeden z największych rynków dla polskich eksporterów. Jej udział w polskim eksporcie po pierwszych sześciu miesiącach obecnego roku wynosi 2,7 proc., przy czym jest on większy niż udział USA czy Turcji. Zgodnie z przewidywaniami, Hiszpania w tym roku weszła do zestawienia 10 najważniejszych odbiorców polskiego eksportu. Dziś jest na miejscu 10. awansując z miejsca 11. w roku ubiegłym. - Potencjał rynku hiszpańskiego oceniam przynajmniej na pierwszą piątkę odbiorców naszych towarów i usług – mówi Robert Antczak, dyrektor Sprzedaży Produktów Bankowości Korporacyjnej BZ WBK. Jego zdaniem, szansę ekspansji na rynku hiszpańskim ma bardzo wiele polskich branż, jak eksporterzy zbóż, leków, kosmetyków i chemikaliów przemysłowych oraz wyrobów z kauczuku. Hiszpania jest też ważnym rynkiem dla branży motoryzacyjnej i mięsnej, jak również artykułów AGD i RTV oraz mebli.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.
W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.
Z biurami podróży wyjechało tego lata 21,8 procent więcej klientów niż rok temu. Większemu ruchowi w biurach podróży sprzyjała dobra sytuacja gospodarcza i niskie ceny wycieczek. Ale teraz dynamika wzrostu wyhamuje - to wnioski z badania Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.
Ten rok turystyka hiszpańska zakończy kilkoma rekordami. Przyjedzie 95 milionów turystów, zostawią 200 miliardów euro, co da 13 procent Produktu Krajowego Brutto. Przy tym turystyka zapewnia pracę 2,8 miliona ludzi. Są jednak sygnały zapowiadające trudności - ocenia branża.
Korzystanie z mieszkań w historycznym centrum Madrytu musi być ograniczone. Chodzi o to, by mieszkańcy nie musieli się z niego wyprowadzać - planują władze miasta.
Królewskie Towarzystwo Architektów Brytyjskich wybrało najlepszy budynek na świecie. To drewniany blok mieszkalny z mieszkaniami socjalnymi, znajdujący się pod Barceloną.
Władze Teneryfy zapowiadają, że będą karać turystów, których trzeba będzie ratować, jeśli okaże się, że do wędrówki górskiej nie byli odpowiednio przygotowani. Chodzi o sytuacje, kiedy podróżni wyruszają na szlak w nieodpowiednim stroju, a potem potrzebują pomocy.
Hiszpańscy hotelarze chcą odszkodowania od Booking.com. Zarzucają tej firmie stosowanie klauzul abuzywnych w umowach z nimi. Chodzi o blokowanie oferowania niższych cen.
Zara to już nie tylko ubrania czy akcesoria do domu. Inditex, właściciel jednej z najbardziej znanych marek odzieżowych na świecie, uruchamia nowy projekt, który wkrótce ma stać się globalnym biznesem.
Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego IATA potępiło decyzję rządu Hiszpanii o zniesieniu opłat za bagaż podręczny dla pasażerów i nałożeniu na linie lotnicze 179 milionów euro kar. Jak twierdzi, podważa to swobodę tworzenia własnej polityki cenowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas