Anna Górska, senator z Lewicy: Nie poprzemy pomysłu Trzeciej Drogi ws. aborcji

Dziś słyszałam opinię, że nawet PiS analizując swoją porażkę uznało, że ich tąpnięcie nastąpiło po wyroku TK w 2020 r. i po tym masowym proteście kobiet i wspierających ich mężczyzn - mówiła w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską Anna Górska, wybrana do Senatu z Pomorza, w ramach paktu senackiego, polityk Lewicy, członkini Partii Razem.

Publikacja: 19.10.2023 09:20

Górska była pytana o sukces paktu senackiego, który zdobył 66 mandatów w Senacie i o to kto ma przewodniczyć izbie wyższej parlamentu.

Senator z Nowej Lewicy: Marszałek Senatu częścią umowy koalicyjnej

- Nie będę używała żadnych nazwisk. Powinniśmy zachować taką samą zasadę, jakiej trzymaliśmy się przy negocjowaniu paktu senackiego, czyli przy umawianiu przy stole negocjacyjnym gdzie, w jakich okręgach startują kandydaci poszczególnych formacji. Kwestie tego kto będzie marszałkiem Senatu pozostaną częścią umowy koalicyjnej przyszłego rządu. Zaufałabym tym negocjacjom - odparła.

- Ja na pewno zastosuje się do tego, co będzie wynegocjowane. Tego wymaga kultura polityczna - dodała.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Więcej lewicy w lewicy. Rozpoczął się długi marsz

Senator: Lewica nie zgodzi się na referendum ws. aborcji

A czy senator Górska jest gotowa zgodzić się na referendum ws. prawa aborcyjnego, za którym opowiada się Trzecia Droga? - Czy poprę referendum? Nie, będziemy obstawali, tak samo jak KO, co zapowiadała ustami wszystkich swoich kandydatek i Donalda Tuska, przy tym, że chcemy liberalizacji tego prawa, chcą tego Polki i Polacy, również w elektoracie Trzeciej Drogi, elektoracie PSL-u, ponad 70 proc. ich elektoratu opowiada się za aborcją do 12. tygodnia ciąży - odparła.

Będziemy obstawali, tak samo jak KO, przy liberalizacji prawa do aborcji

Anna Górska, senator

Górska zapowiedziała też, że nowy parlament przyjmie ustawę ratunkową Magdaleny Biejat (również została senatorem) dekryminalizującą pomoc przy aborcji.

- Dziś słyszałam opinię, że nawet PiS analizując swoją porażkę uznało, że ich tąpnięcie nastąpiło po wyroku TK w 2020 r. i po tym masowym proteście kobiet i wspierających ich mężczyzn. Chociażby dla uszanowania tych setek tysięcy kobiet, nie możemy tej sprawy odłożyć na później. Będziemy przekonywać naszych koalicjantów z Trzeciej Drogi, że po prostu musimy oddać szacunek ofiarom śmiertelnym tego wyroku, ale też tym setkom tysięcy ludzi, którzy rozpoczęli to tąpnięcie (PiS) i którzy przyczynili się do tego, że klimat w Polsce zmienił się tak, że mogliśmy przejąć władzę - stwierdziła.

Górska była pytana o sukces paktu senackiego, który zdobył 66 mandatów w Senacie i o to kto ma przewodniczyć izbie wyższej parlamentu.

Senator z Nowej Lewicy: Marszałek Senatu częścią umowy koalicyjnej

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu