Wiceszefowa PSL: Sukces trzech list, jedna by go nie dała. Żadnych rozmów z PiS

W najbliższym czasie nastąpi dekompozycja prawej strony politycznej i może być taka sytuacja, że politycy PiS będą szukali dobrej zmiany i będą chcieli wzmocnić partie rządzące - mówiła w rozmowie z TVN24 posłanka PSL, wiceprezes tej partii Urszula Pasławska.

Publikacja: 18.10.2023 07:47

Urszula Pasławska

Urszula Pasławska

Foto: PAP, Tomasz Gzell

Pasławska była pytana o wynik wyborów, które dały zwycięstwo opozycji - Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) dysponują w Sejmie bezwzględną większością.

Urszula Pasławska: Sukces trzech list, naszej propozycji

- Od ośmiu lat przygotowywaliśmy się do tego momentu. To moment, na który za długo czekaliśmy, ale jesteśmy przygotowani do rządzenia. Teraz kwestia tego, żeby się dogadać - podkreśliła.

Posłanka była następnie pytana czy możliwość władzy widzi tylko w koalicji PSL z Polską 2050, Nową Lewicą i Koalicją Obywatelską.

Czytaj więcej

Andrzej Seweryn o wyniku wyborów: Dziennikarze wolnych mediów bohaterami

- Szliśmy do wyborów w kampanii wyborczej z ideą zmiany władzy. Dla nas sprawą naturalną jest to, że rządzimy z partiami demokratycznymi. Ale też proszę zauważyć, że te wybory to jest też sukces naszej propozycji, propozycji trzech list. Gdyby była jedna lista to byśmy byli w zupełnie innej sytuacji - odparła.

Na uwagę, że jedna lista mogłaby dać opozycji jeszcze bardziej pokaźną większość, Pasławska odparła, że tak by się nie stało.

- Mieliśmy tysiące spotkań, ludzi prawicy, centroprawicy, którzy w życiu by nie zagłosowali na partie lewicujące - wyjaśniła.

Wiceszefowa PSL: Rozmów o rządzie z PiS nie będzie

A co z ofertami ze strony PiS, które deklaruje, że mogłoby rozmawiać o koalicji z PSL?

- Żadnych rozmów nie będzie. PiS przygotowane jest na kupowanie polityków, bo osiem lat to robili, natomiast na pewno nie znajdą takich polityków w PSL - zapewniła.

Jednocześnie Pasławska wyraziła przekonanie, że "w najbliższym czasie nastąpi dekompozycja prawej strony politycznej i może być taka sytuacja, że politycy PiS, Zjednoczonej Prawicy, będą szukali dobrej zmiany i będą chcieli wzmocnić partie rządzące".

Czytaj więcej

Donald Tusk rozbija bank. Wyborczy rekord szefa Platformy Obywatelskiej

Dopytywana czy PSL odrzuci także ofertę obejmującą fotel premiera dla polityka tej formacji, Pasławska odparła, że "PiS już oddaje fotel premiera".

- 4 mln Polaków więcej zagłosowało na partie opozycji - zauważyła też.

A czy Polska 2050 i PSL stworzą wspólny klub?

- W tej chwili trwają dyskusje, nie ma decyzji. Ja będę postulowała, by był to jeden klub. Wyborcy dali nam premię za współpracę - odparła.

Pasławska była pytana o wynik wyborów, które dały zwycięstwo opozycji - Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) dysponują w Sejmie bezwzględną większością.

Urszula Pasławska: Sukces trzech list, naszej propozycji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu