Donald Tusk odpowiada Mateuszowi Morawieckiemu ws. Hamasu: To PiS wpuszczał Palestyńczyków

- Chce państwa zapewnić, że moim absolutnym priorytetem, najważniejszym zadaniem jest aby od razu po 15 października nowy rząd uporządkował te kwestie dotyczące bezpieczeństwa: dotyczy to zarówno wydawania wiz, pilnowania granic, jak i sytuacji w wojsku polskim - mówił przewodniczący PO, Donald Tusk.

Publikacja: 12.10.2023 15:05

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: AFP

- Jesteśmy tuż przed rozstrzygnięciem 15 października. Rzeczą kluczową w tej kampanii, nie tylko ze względu na hasła partii rządzącej jest kwestia bezpieczeństwa - mówił Tusk.

Donald Tusk odpowiada na zarzuty Mateusza Morawieckiego

- Spór polityczny w Polsce dotyczy kilku kwestii związanych z naszym bezpieczeństwem: czy to jest afera wizowa i niepewność związana z utratą kontroli nad granicami i terytorium przez rząd PiS-u, czy to jest kwestia dymisji wojskowych i chaosu na szczytach dowództwa wojskowego, czy bardzo dziwne zachowania ministra (obrony narodowej) Mariusza Błaszczaka, który lekceważy takie obowiązki jak obecność na szczycie ministrów NATO w sytuacji, gdy grozi konflikt na skalę globalną w Izraelu - kontynuował.

- Kwestia bezpieczeństwa jest absolutnie kluczowa - dodał.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki w oświadczeniu o Hamasie, dżihadzie i "niebezpiecznym Tusku"

Następnie Tusk odniósł się do słów Morawieckiego, który kilka godzin wcześniej stwierdził, iż Tusk zgodził się na wpuszczanie migrantów do Polski w zamian za rzekomo obiecane mu stanowisko w UE w sytuacji, gdy "przywódca Hamasu, jednej z czołowych organizacji terrorystycznych, wzywa do dżihadu". - To oznacza, że wkrótce na Bliskim Wschodzie możemy mieć do czynienia z ogromnym zagrożeniem, wielkimi falami migracji, jedna po drugiej zmierzającymi do Europy - podkreślił.

- Ja nie mam ochoty na wymienianiu się argumentami z premierem Morawieckim, ale czasami przekracza on niebezpieczne granice, kiedy mówi, że po zwycięstwie opozycji, a wydaje się ono, mówiąc delikatnie, dość prawdopodobne, opozycja utworzy rząd i będzie wpuszczała terrorystów z Hamasu do Polski. Jeśli dobrze usłyszałem, to mniej więcej tak brzmiały słowa premiera Morawieckiego. Ja chcę przedstawić statystykę, to jest statystyka oficjalna, która chyba uszła jakoś uwadze mediów, ale nie uszła uwadze ekspertów od migracji - odpowiedział na te zarzuty Tusk.

PiS i premier (Mateusz) Morawiecki, prezes (Jarosław) Kaczyński, zawsze starają się zarzucić swoim oponentom to co sami robią

Donald Tusk, przewodniczący PO

- W ciągu dwóch lat rząd PiS dał wizy wjazdowe 2 461 obywatelom Palestyny i Libanu. Ze strony Libanu, jak wiecie, zagraża Izraelowi terroryzm Hezbollahu, ze strony Libanu - Hamasu. W czasie rządów PiS było to 10 tys. wiz, tylko dla tych dwóch grup - wyliczał.

Donald Tusk: PiS pozbawił Polskę granic

- Docierają do nas sygnały, że wśród tych 250 tys. wydanych wiz obywatelom Afryki i Azji służby specjalne państw NATO odnotowały ponad 300 osób co do których istnieje przekonanie, że mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne - podkreślił.

- PiS i premier (Mateusz) Morawiecki, prezes (Jarosław) Kaczyński, zawsze starają się zarzucić swoim oponentom to co sami robią - zauważył Tusk.

- Czy ktoś kontroluje co robią ci ludzie wpuszczeni przez PiS? Czy istnieje lista osób co do których istnieje podejrzenie, że są powiązani z organizacjami terrorystycznymi? - pytał przewodniczący PO.

- Jesteśmy tuż przed rozstrzygnięciem 15 października. Rzeczą kluczową w tej kampanii, nie tylko ze względu na hasła partii rządzącej jest kwestia bezpieczeństwa - mówił Tusk.

Donald Tusk odpowiada na zarzuty Mateusza Morawieckiego

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie