Senator PO: PiS wpuszcza Rosjan do portów. Rosjanie na tym zarabiają i kupują bomby

Ten statek, który był w Szczecinie, jest własnością spółki z Sankt Petersburga. Tak wygląda bezpieczne państwo PiS-u - mówił w TVN24 senator PO, Krzysztof Brejza.

Publikacja: 27.09.2023 20:38

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Brejza był pytany o to, jakie będą skutki wprowadzenia przez Niemcy zaostrzonych kontroli na granicy z Polską. Niemcy zdecydowały się na taki krok ze względu na duży napływ imigrantów do tego kraju szlakiem przez Polskę.

Krzysztof Brejza: Na wybory pójdziemy z obrazem zamykanych granic

- Dziś Donald Tusk jasno powiedział, że to będzie prawdziwe referendum przy karcie wyborczej 15 października: obraz zamykanych granic, krzywda, jaką PiS wyrządził obywatelom, powrót, zamknięcie obywateli w jakiejś kapsule czasu i powrót do lat 90-tych, niemalże do lat 80-tych. Coś strasznego. Obraz zamkniętych granic będzie obrazem, nad którym głosować będą obywatele 15 października - mówił.

- Donald Tusk powiedział: to jest pierwszy krok w kierunku wyprowadzania z UE, takiego bardzo namacalnego, życiowego. Do tej pory granice były otwarte - dodał.

- Ludzie będą czuli się jak w latach 90-tych, to bardzo namacalny efekt wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej - mówił też Brejza.

Krzysztof Brejza: PiS zorganizował szmugiel tysięcy imigrantów do Europy

Senator KO był następnie pytany o słowa byłego ministra spraw zagranicznych w rządzie PiS, Jacka Czaputowicza, który mówił w TVN24, że "cały czas Niemcom wpuszczaliśmy świadomie wielkie rzesze migrantów".

- Minister konstytucyjny z formacji PiS mówi o tym, że rząd PiS zorganizował kawał jakiegoś szmuglu, tysięcy imigrantów do Europy zachodniej. Zobaczcie w jakim stanie jest Rzeczpospolita. MSZ zorganizował proceder korupcji w Afryce, w Arabii Saudyjskiej, w Indonezji. Szanowni państwo, to jest ostatni moment, 15 października, aby uzdrowić Rzeczpospolitą - odparł.

Czytaj więcej

Były szef MSZ w rządzie PiS o zbożu: Polska obiektywnie sprzyja interesom Moskwy

Krzysztof Brejza: Statki z Rosji w polskich portach

Brejza mówił następnie o ustaleniach swojej kontroli poselskiej ws. statków z Rosji wpływających do polskich portów.

- Byłem na kontroli poselskiej w poniedziałek w nocy w Szczecinie. Wpłynął tam statek z portu rosyjskiego, z Wyborga. Z 2 tysiącami ton węgla. Z portu rosyjskiego. Statek, którego załogę stanowili Rosjanie, kapitan był obywatelstwa rosyjskiego. Takich statków naliczyłem ok. 150 od czasu wprowadzenia embargo. To są statki, które wpływają do portów infrastruktury strategicznej. Nikt tego nie kontroluje - mówił.

Na uwagę, że pełnomocnik marszałka województwa przekonywał, że węgiel, który przewoziły statki, pochodził z Kazachstanu, Brejza odparł, iż "Izba Celna nie jest w stanie niczego kontrolować bo brakuje jej ludzi", a w nocy w kapitanacie oficer powiedział mu, że jest tylko "pionkiem w grze". - Jaki węgiel kazachski? Oni naprawdę wierzą w to? W te papiery, które przez porty rosyjskie przechodzą? - pytał.

- Ten statek, który był w Szczecinie, jest własnością spółki z Sankt Petersburga. Tak wygląda bezpieczne państwo PiS-u. Wpuszczają Rosjan do portów. Rosjanie na tym zarabiają. Mam podejrzenie, że ten węgiel wcale nie jest kazachski. Ale tak czy siak na tym zarabiają. Za to kupują bomby, które spadają na Kijów - oburzał się Brejza.

Brejza był pytany o to, jakie będą skutki wprowadzenia przez Niemcy zaostrzonych kontroli na granicy z Polską. Niemcy zdecydowały się na taki krok ze względu na duży napływ imigrantów do tego kraju szlakiem przez Polskę.

Krzysztof Brejza: Na wybory pójdziemy z obrazem zamykanych granic

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Wybory
W sprawie rządu do 13 listopada wszystko będzie już jasne