Tragiczna śmierć komandosa w górach. Kolejny żołnierz zginął podczas szkolenia

Podczas szkolenia górskiego w okolicy Niżnych Rys zginał żołnierz Wojsk Specjalnych. To kolejny żołnierz w tym miesiącu, który na szkoleniu uległ śmiertelnemu wypadkowi.

Publikacja: 26.03.2024 15:40

W Wojsku Polskim doszło do kolejnego w ostatnim czasie śmiertelnego wypadku z udziałem żołnierza

W Wojsku Polskim doszło do kolejnego w ostatnim czasie śmiertelnego wypadku z udziałem żołnierza

Foto: Adobe Stock

O tragedii poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. "Dziś przed południem, w trakcie szkolenia górskiego w okolicy Niżnych Rys doszło do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem żołnierza Wojsk Specjalnych" - czytamy w komunikacie, opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter).

Dowództwo podało, że w wyniku zejścia lawiny jeden z żołnierzy uległ wypadkowi. Mimo starań TOPR oraz kolegów, nie udało się go uratować - poinformowano. Okoliczności zdarzenia bada Żandarmeria Wojskowa.

Czytaj więcej

Śląskie: Na poligonie doszło do tragicznego wypadku. Są ofiary

Podczas szkolenia zginął żołnierz z Jednostki Wojskowej NIL

Według informacji Onetu, żołnierz, który zginął we wtorek, służył w Jednostce Wojskowej NIL z Krakowa, która wchodzi w skład Dowództwa Wojsk Specjalnych. Portal podał, że żołnierz miał 30 lat, a do wypadku doszło w okolicy Zakopanego, gdzie komandosi odbywali szkolenie.

To piąty żołnierz Wojska Polskiego, który w marcu zginął podczas szkolenia. W poniedziałek na poligonie wojskowym w miejscowości Solarnia (pow. lubliniecki, woj. śląskie) doszło do wypadku, podczas ćwiczeń wysadzania trotylu zginęło dwóch saperów z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego.

- Dowiedzieliśmy się, że w czasie pracy na materiałach wybuchowych... w czasie szkolenia w tym zakresie doszło do nieszczęśliwego wypadku i dwóch żołnierzy, szeregowy i podoficer zginęło - powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła. - Jeśli to jest skutek czyichś zaniedbań, będą zdecydowane działania z naszej strony - dodał, pytany o ewentualne konsekwencje personalne w związku ze zdarzeniem.

Wypadek na poligonie w Drawsku Pomorskim

Kolejny wypadek miał miejsce 5 marca na poligonie w Drawsku Pomorskim. Do tragedii doszło, gdy bojowy wóz piechoty najechał na dwóch żołnierzy znajdujących się na tzw. pasie taktycznym. Jeden z żołnierzy poniósł śmierć na miejscu, drugi został śmigłowcem LPR przetransportowany do szpitala w Szczecinie, jednak lekarzom nie udało się go uratować.

"Bliskim zmarłego żołnierza zapewniono wsparcie i opiekę psychologiczną. Dodatkowa pomoc, zarówno psychologiczna jak i organizacyjna, będzie kontynuowana w zależności od potrzeb rodziny" - podano w komunikacie.

Czytaj więcej

Karta Rodziny Wojskowej. Szef MON obiecuje wojskowym "ulgi i benefity"

Żołnierze, którzy zginęli, służyli w Batalionie Zmechanizowanym w Białej Podlaskiej, który wchodzi w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. W tej samej jednostce służy kierowca BWP.

Pod koniec lutego na Poligonie Drawskim rozpoczęły się ćwiczenia Brillant Jump-24, których celem to sprawdzenie szybkiego przerzutu wojsk na wschodnią flankę NATO. W manewrach brało udział 3 tys. żołnierzy z kilku państw NATO oraz ok. 700 pojazdów - bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone oraz czołgi Leopard 2 A6 i Leopard 2 A5.

Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Wojsko
Co wojsko testuje na granicy? Nowe rozwiązanie polskich podchorążych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wojsko
Do czego jest nam potrzebna bomba atomowa?