Przestępczość będzie badana

W styczniu 2009 r. zacznie się likwidacja Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Jego zadania przejmie nowa jednostka

Publikacja: 18.11.2008 07:10

Przestępczość będzie badana

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Powodem zmiany są pieniądze. Nie chodzi jednak o rząd wielkości, tylko o to, skąd pochodzą. [b]Dzisiejsi pracownicy Instytutu mają znaleźć pracę w nowej jednostce.[/b] Głównym jej celem pozostaną badania.

Instytut pieniądze na badania i inną działalność dostaje z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest jednak jednostką badawczorozwojową, więc [b]środki dla niego powinny pochodzić z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego[/b]. Problem zauważył trzeci resort – finansów. I jak najszybciej kazał to zmienić.

[b]Trzeba więc rozwiązać IWS działający w takiej formie i powołać jako jednostkę budżetową.[/b] Wówczas wszystko będzie jasne i zgodne z prawem.

Cała operacja ma trwać od stycznia do lipca 2009 r. To czas potrzebny na to, by uregulować wszystkie zobowiązania, sporządzić bilanse zamknięcia i przygotować dokumenty potrzebne do wykreślenia jednostki z rejestru sądowego.

[b]W projekcie rozporządzenia (przygotowanego przez MS) autorzy zapewniają, że wszyscy dzisiejsi pracownicy IWS staną się pracownikami nowej jednostki[/b].

– W chwili obecnej nie są przewidywane zmiany personalne w Instytucie – zapewniono "Rz" w MS.

Szefujący dziś Instytutowi prof. Andrzej Siemaszko twierdzi, że cała operacja nie zaszkodzi prowadzonym badaniom.

– W naszej działalności nic się nie zmieni – zapewnia profesor.

Proponowane zmiany to doraźne rozwiązanie. [b]IWS ma zyskać w przyszłości osobowość prawną.[/b] Podobny los czeka wkrótce Instytut Ekspertyz Sądowych. Nadzór nad nimi będzie sprawował minister sprawiedliwości.

Obszarem ich działalności pozostaną: prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, opracowywanie ekspertyz oraz wydawanie opinii, upowszechnianie możliwości badawczych współczesnych nauk sądowych, opracowywanie i wdrażanie standardów pracy dla krajowych laboratoriów nauk sądowych oraz biegłych sądowych.

Szczegółowy zakres działania instytutów określają ich statuty.

Obydwie jednostki nie mogą działać, a więc i zarabiać na rynku. Z ich wiedzy, opinii i badań często korzysta Ministerstwo Sprawiedliwości.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku