Zwłaszcza gdy się okaże, że chodzi o pozew, nakaz albo wniosek w sprawie tzw. nieprocesowej. To samo dotyczy zawiadomień o rozprawie czy kolejnych rozprawach.
Dlatego dla sądu sprawą ważną i skrupulatnie badaną przed każdą rozprawą jest to, czy zwłaszcza powód, pozwany, wnioskodawcy i uczestnicy oraz ich pełnomocnicy, jeśli takich mają, zostali o rozprawie powiadomieni, czy stosowne pisma zostały im prawidłowo doręczone.
[srodtytul]Bez rozprawy[/srodtytul]
Ten, kogo bezpośrednio dotyczy postępowanie, musi być poinformowany przede wszystkim o wszczęciu dotyczącej go sprawy, o wpłynięciu pozwu przeciwko niemu lub wniosku w sprawie, której będzie uczestnikiem, a także o wyznaczonej rozprawie. Wyjątki to postępowanie nakazowe, w którym podstawą zasądzenia są dokumenty, a także upominawcze, w którym rozpatruje się sprawy o roszczenia pieniężne.
Sąd w tych postępowaniach nie doręcza pozwu i nie zarządza rozprawy, chyba że sprawa nie kwalifikuje się do postępowania nakazowego czy upominawczego. Wydaje nakaz zapłaty bez przeprowadzania rozprawy i doręcza go wraz z pozwem i załącznikami (w postępowaniu nakazowym) albo wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty (w postępowaniu upominawczym).