Reklama
Rozwiń

Zajęciu rachunku bankowego: trudniej będzie pomylić dłużnika

Zmianę w prawie, która wyeliminuje pomyłki co do osoby będącej dłużnikiem przy zajęciu rachunku bankowego zaproponowali posłowie Solidarnej Polski.

Publikacja: 11.02.2013 10:59

Projekt posłów Solidarnej Polski to reakcja na kazus pani Danuty z Sochaczewa.

Projekt posłów Solidarnej Polski to reakcja na kazus pani Danuty z Sochaczewa.

Foto: www.sxc.hu

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego przygotowany przez parlamentarzystów Solidarnej Polski to reakcja na kazus pani Danuty z Sochaczewa.

Przypomnijmy, iż kobieta poszła do sochaczewskiego banku, gdzie dowiedziała się, że komornik ściągnął jej wszystkie oszczędności, łącznie z emeryturą. Okazało się, że komornik przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia wyegzekwował pieniądze od kobiety noszącej takie samo imię i nazwisko i mieszkającej w tym samym mieście, ale na innej ulicy niż osoba, która zaciągnęła dług.

Proponowane zmiany w k.p.c. mają wyeliminować właśnie takie sytuacje, w których skierowano egzekucje do wierzytelności z rachunku bankowego przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem.

Posłowie proponują zmianę art. 889 § 1 ust. 1 k.p.c. według której przed przekazaniem zajętej wierzytelności komornikowi bank bezzwłocznie miałby zawiadamiać posiadacza rachunku w sposób określony w umowie rachunku o zablokowaniu środków wraz z informacją, że po upływie trzech dni od daty zawiadomienia środki zostaną przekazane komornikowi.

W uzasadnieniu swojego projektu parlamentarzyści SP krytycznie odnoszą się do innych pomysłów, które miałyby zapobiegać ściąganiu wierzytelności od niewłaściwych osób.

Jak piszą w uzasadnieniu, ich projekt jest odpowiedzią na postulaty wprowadzenia obowiązku wskazywania przed sądem numeru PESEL. Posłowie SP tłumaczą, iż strony postępowania rozpoznawczego przed sądem częstokroć nie posiadają wiedzy na temat numerów PESEL przeciwników procesowych, przy czym możliwość ustalenia tego numeru jest całkowicie wyłączona w przypadku czynów niedozwolonych. W opinii posłów, obowiązek wskazywania numeru PESEL w konsekwencji niejednokrotnie prowadziłaby do naruszenia bezpieczeństwa obrotu cywilnoprawnego w przypadku niemożności wskazania przez stronę tegoż numeru.

Ponadto projekt SP jest odpowiedzią na propozycje wskazywania numeru PESEL przy nadawaniu klauzuli wykonalności. Według autorów tej koncepcji, sąd miałby wpisywać numer PESEL przy nadawaniu klauzuli wykonalności, co byłoby możliwe, ponieważ sądy uzyskałyby dostęp do bazy ewidencji ludności. Posłowie SP zwracają, jednak uwagę, że Kodeks postępowania cywilnego odnosi się do miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania. „Stąd, gdy powód zobowiązany jest do wskazania miejsca zamieszkania, baza zawierająca adresy zameldowania będzie całkowicie nieprzydatna – tłumaczą posłowie, którzy za przykład podają rzeszę ludzi mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich bez zameldowania.

Etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono