Dobra wiadomość dla wszystkich podatników, których bieg terminu przedawnienia został przerwany wskutek błędnych czynności fiskusa. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która ukróci takie postępowanie (sygnatura akt: I FPS 8/13).
Uchwała zapadła na tle konkretnej sprawy. Fiskus zakwestionował podatnikowi odliczenie VAT za okres od czerwca 2004 r. do września 2005 r. Urzędnicy uznali, że faktury z tego okresu dokumentowały fikcyjny obrót, więc nie dawały prawa do odliczenia. Fiskus postanowił nadać nieostatecznej jeszcze decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Błyskawicznie wystawił tytuły wykonawcze. A po ich doręczeniu 19 grudnia 2009 r. jeszcze tego samego dnia doszło do wielu czynności egzekucyjnych. To pozwoliło przerwać bieg terminu przedawnienia.
Mężczyzna nie zgadzał się z takim postępowaniem. W skardze podnosił, że postanowienie nadające rygor zostało uchylone, tak samo jak decyzje wymiarowe. Dlatego zastosowane środki egzekucyjne nie przerwały biegu terminu przedawnienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy nie dopatrzył się takiego skutku. Jego zdaniem uchylenie decyzji – tak samo jak rygoru natychmiastowej wykonalności – nie powoduje wyeliminowania jej skutków wstecz.
Sprawa trafiła na wokandę NSA. Ten powziął poważne wątpliwości co do skutków uchylenia postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji. Zapytał, czy taka sytuacja i w konsekwencji umorzenie egzekucji unicestwia skutki rygoru w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia.